21 czerwca br. w Szydłowicach odprawiona została uroczysta msza św. z okazji 70 rocznicy wysiedleń z Kresów Rzeczypospolitej. W nabożeństwie uczestniczyli m.in. Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz, Przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Mrowiec, Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Stanisław Kowalczyk, Wójt Gminy Lubsza Bogusław Gąsiorowski, zaproszeni goście z Ukrainy – Wójt Gminy Jampil Roman Tsovko wraz z żoną Oksaną Tsovko oraz licznie zebrani parafianie.

Delegacji z Ukrainy przekazano kopię obrazu Matki Boskiej z Prus Lwowskich. Obraz ten trafi do kościoła w Jampilu.

Po mszy odsłonięto tablicę upamiętniającą 70 rocznicę przymusowych wysiedleń „ ku pamięci Tych, którzy z Bogiem w sercu i z tobołkiem w ręku opuścili ojcowiznę na Kresach Rzeczypospolitej …”. Kolejnym punktem obchodów było spotkanie zaproszonych gości z Jampila z mieszkańcami okolicznych wiosek. Organizatorem obchodów było Towarzystwo Prus Lwowskich na czele z Eugeniuszem Szewczukiem, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Brzeskiego oraz Wójt Gminy Lubsza.

Małgorzata Stanowska