W ubiegłą środę 3 czerwca w niszczejącej willi Löbbecka przy ul. Bolesława Chrobrego w Brzegu, odbyła się kontrola zabytku przeprowadzona przez pracownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu, podczas której obecni byli również przedstawiciele służb powiatu brzeskiego Leszek Dyba (Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego) oraz Radosław Preis (Główny Specjalista ds. Ochrony Zabytków).

W trakcie kontroli dokonano dokładnej oceny stanu technicznego obiektu oraz skontrolowano zabezpieczenia, których wykonanie nakazał właścicielowi wojewódzki konserwator zabytków.

„Z uwagi na stale pogorszający się stan zabytkowego budynku dawnego przedszkola, poleciłem podlegającym mi służbom, podjęcie w ścisłej współpracy z UM w Brzegu, działań zmierzających do zmiany obecnej sytuacji – podkreśla Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Wspólnie z burmistrzem Jerzym Wrębiakiem postaramy się zrobić wszystko co leży w naszych kompetencjach żeby uchronić ją przed całkowitym zniszczeniem”.

Obecne wspólne działania są efektem stałego monitowania Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu o sytuacji zabytku, w tym konieczności wykonania pilnych prac zabezpieczających. W najbliższym czasie, po przenalizowaniu wyników kontroli, w gronie służb i instytucji zainteresowanych stanem budynku, zostaną podjęte dalsze decyzje prawne. Także te zmierzające do wyegzekwowania obowiązków właściciela względem posiadanego zabytku, nałożone przez ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Radosław Preis