Andrzej Duda w ostatnim dniu swojej kampanii wyborczej na zaproszenie Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego odwiedził Powiat Brzeski. Celem wizyty było spotkanie z rodziną zastępczą prowadzoną w miejscowości Śmiechowice przez Państwa Monikę i Jakuba Czajka.

Obecnie w domu wychowuje się 11 dzieci, a od początku funkcjonowania w placówce przebywało łącznie 80 wychowanków. Nadzór nad prowadzeniem takich placówek sprawują powiaty. W czasie wspólnego śniadania Andrzej Duda rozmawiał z domownikami oraz Dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o sytuacji i problemach rodzin zastępczych. Następnie w czasie konferencji prasowej przedstawił swój program w zakresie polityki prorodzinnej, zakładający większe wsparcie dla rodzin potrzebujących i wielodzietnych. Podkreślił, że Państwu Monice i Jakubowi Czajka udało się stworzyć wzorowy rodzinny dom dziecka. Warto zaznaczyć, że była to druga wizyta Andrzeja Dudy w naszym powiecie. Ówczesny kandydat, a obecny prezydent elekt otrzymał od Starosty Powiatu Brzeskiego zaproszenie do odwiedzin Powiatu Brzeskiego już po wyborach.

Wojciech Komarzyński