23 listopada w Przylesiu gmina Olszanka odbyły się IV Otwarte Integracyjne Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Wyciskaniu Sztangi Leżąc Klasycznym.

Celem tych zawodów jest min. integracja z zawodnikami niepełnosprawnymi, propagowanie aktywnego uprawiania sportu, popularyzacja tej dyscypliny sportowej na terenie województwa opolskiego. Impreza odbyła się pod patronatem Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego, Marszałka Województwa Opolskiego – Andrzeja Buły, Starosty Powiatu Brzeskiego – Macieja Stefańskiego i Wójta Gminy Olszanka – Anety Rabczewskiej. Organizatorem imprezy był klub LZS KS Olszanka – Pogorzela z prezesem p. Dariuszem Ilów na czele. Gośćmi byli członek Zarządu Województwa Opolskiego p. Antoni Konopka, Wójt Gminy Olszanka Aneta Rabczewska, Przedstawiciel Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego p. Wojciech Kardynalski oraz radni gminy Olszanka. Zawodnicy przyjechali min. z Wrocławia, Legnicy, Kamiennej Góry, Strzegomia, Knurowa, Opola, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Bystrzycy Kłodzkiej jak również gospodarze z LZS KS Olszanka-Pogorzela. Każdy z uczestników dostał dyplom oraz mały upominek, pierwsze trzy miejsca – medale ,a miejsce pierwsze dodatkowo puchar i cenne nagrody rzeczowe:

Rywalizacja została przeprowadzona w następujących kategoriach wagowych:

Kobiety- juniorki do lat 23 i seniorki ( I gr do 57 kg i II gr powyżej 57 kg open według formuły Wilks’a).

Mężczyźni-juniorzy do lat 16, juniorzy do lat 18, juniorzy do lat 23 (I gr do 74 kg, II gr powyżej 74 kg open według formuły Wilks’a), seniorzy wg. obowiązujących kategorii wagowych, weterani (I gr 40-49 lat, II gr 50-59 lat, III gr 60 lat i powyżej open według formuły Wilks’a)

Zawodniczki niepełnosprawne ( I gr do 57 kg, II gr powyżej 57 kg open według formuły Wilks’a).

Zawodnicy niepełnosprawni ( I gr do 74 kg, II gr powyżej 74 kg open według formuły Wilks’a).

Zawodnicy i zawodniczki powodowali zachwyt wśród widowni, niejedna osoba wstrzymywała oddech gdy walce o zwycięstwo decydowały niewielkie kilogramy na sztandze. W mistrzostwach brała również udział Małgorzata Hałas, zdobywczyni kilku medali mistrzostw świata i europy oraz rekordu świata w swojej kategorii.

Na koniec zawodów gość specjalny Tomasz Jarosiewicz (członek kadry PZKFiTS w Trójboju siłowym) pokazał widzom jedną z konkurencji, które wchodzą w skład trójboju siłowego- przysiad. W pierwszym podejściu zaliczył 300 kg a w drugim 320 kg. Był to dla wszystkich nie lada wyczyn za który Tomasz dostał od widowni ogromne oklaski a od organizatorów drobny upominek. Zawody obfitowały w wiele jeszcze innych atrakcji takich jak : występ taneczny na otwarcie, występ wokalny, koncert zespołu rockowego, pokaz ćwiczeń z piłką nożną – Freestyle, losowanie drobnych upominków wśród kibiców. Poziom zawodów przez obserwatorów z PZKFiiTS oraz zawodników i kibiców został najwyższe noty.  Dla organizatorów dodatkowym wyznacznikiem sukcesu była frekwencja na zawodach, która dorównywała tego typu imprezą na poziomie Mistrzostw Polski.

Wszyscy uczestnicy zawodów mówili zgodnie czekamy z niecierpliwością na kolejne zawody.

Zawody poprzedziło krótkie podsumowanie sezonu startowego roku 2014 w LZS KS Olszanka – Pogorzela. Wyróżnienia i statuetki od Prezesa klubu i Wójta gm. Olszanka otrzymali:

najlepsza juniorka roku 2014 Paulina Śliwa
najlepsza seniorka roku 2014 Małgorzata Hałas (MULTIMEDALISTKA IMPREZ MIĘDZYNARODOWYCH)
najwszechstronniejsza zawodniczka roku 2014 – Izabela Ilów
najlepszy junior do lat 18 roku2014 – Piotr Goj
najlepszy junior do lat 20 roku 2014 – Łukasz Czajkowski (REKORDZISTA POLSKI)
najlepszy junior do lat 23 roku 2014 – Sławomir Sidorowicz
najlepszy senior roku 2014 – Bartłomiej Drozd
najlepszy weteran roku 2014 – Henryk Odelski (65LAT)
najlepszy trójboista roku 2014 – Grzegorz Sidorowicz
najlepszy trener osób niepełnosprawnych roku 2014  – Mariusz Oliwa
najlepszy trener seniorów roku 2014 – Marcin Gackowski