„Miłość do Ojczyzny, szacunek dla drugiego człowieka, wierność szlachetnym działaniom, kultywowanie tradycji” – słowa te wyhaftowane na sztandarach Gimnazjum nr 1 w Brzegu im. Józefa Piłsudskiego nie są martwe.
            Istniejące od 10 lat Gimnazjum stara się tą maksymę wdrażać w życie, wychowując młodzież w szacunku do tradycji i do innych ludzi. Pod patronatem Józefa Piłsudskiego działa również organizacja Niezależne Stowarzyszenie Kombatantów Polskich, której prezesem jest dr Jan Majewski. Dla członków tej organizacji, ale też dla innych organizacji kombatanckich postać charyzmatycznego Józefa Piłsudskiego jest wzorem i drogowskazem całej życiowej drogi.

W ten sposób drogi obrońców naszej Ojczyzny i drogi młodzieży z 1 Gimnazjum splatają się, aby wspólnie 19 III czcić święto swojego patrona. Tradycyjnie uroczystości rozpoczynały się w Kościele Garnizonowym w Brzegu, mszą poświęconą patronowi, celebrowaną przez ks. kapelana Grzegorza Krupskiego. Msza była również poświęcona św. Jozefowi – mężowi Maryi – patronowi wszystkich rodzin. W mszy uczestniczyły poczty sztandarowe: 1 Gimnazjum im. Marszałka Jozefa Piłsudskiego, 3 Gimnazjum im. Orląt Lwowskich, Niezależnego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich, Światowego Związku Żołnierzy AK, władze samorządowe reprezentowane przez Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego i wiceburmistrza Stanisława Kowalczyka, przedstawiciele instytucji mundurowych, związków zawodowych oraz młodzieży.

Naturalną kontynuacją święta były obchody 10-lecia Gimnazjum nr 1 w Brzegu im. Józefa Piłsudskiego, które odbyły się w Brzeskim Centrum Kultury. W uroczystości uczestniczyło Grono Pedagogiczne szkoły, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli, rodzice oraz uczniowie i absolwenci.
             Witając gości dyrektor gimnazjum Danuta Stefańska zaprezentowała historię szkoły i jej osiągnięcia w ciągu minionego 10-lecia. Gratulacje Pani dyrektor pracownikom szkoły i jej uczniom złożyli m.in. w imieniu Kurator Oświaty st. wizytator Wiesława Andros, starosta Maciej Stefański i burmistrz Wojciech Huczyński oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji i związków zawodowych. Dyrektor Danuta Stefańska otrzymała z rąk Adama Kownackiego – prezesa ZKRPiBWP medal przyznany przez Zarząd Główny tego Stowarzyszenia – Krzyż Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Południowo – Wschodnich, przyznawany za propagowanie idei historycznych oraz opiekę nad członkami organizacji. Adam Kownacki wręczył również w imieniu Zarządu Głównego dyplom uznania dla szkoły za współpracę ze Stowarzyszeniami Kombatanckimi.
            Bardzo sympatyczny program, który stanowił wesoły wstęp do nadchodzącego weekendu pt. „Generalka przed jubileuszem” przygotowali uczniowie gimnazjum pod kierunkiem swoich nauczycieli – Ewy Rosińskiej, Doroty Wierzbickiej oraz Jacka Ochmańskiego.
            I w ten sposób dzień poświęcony wybitnemu wodzowi, wielkiemu, ale i skromnemu bohaterowi Józefowi Piłsudskiemu i instytucjom, którym patronuje – Gimnazjum nr 1 w Brzegu i Niezależnemu Stowarzyszeniowi Kombatantów Polskich – dobiegł końca, łącząc modły za ojczyznę i patriotyczne tradycje z wigorem, humorem i przebojowym duchem młodego pokolenia gimnazjalistów.

Rzecznik Prasowy Starosty
                                                                                                          Brygida Jakubowicz