Miniony weekend minął pod znakiem dwóch dużych imprez sportowych – Biegu Piastów Śląskich i Finału Makroregionalnego Orlik Basketmanii. Partnerem obu wydarzeń było Starostwo Powiatowe w Brzegu.

Organizowany przez Fundację Rozwój Bieg Piastów Śląskich odbył się już po raz trzeci. Na starcie dziesięciokilometrowej trasy, biegnącej przez Park Wolności, Park nad Fosą, Park nad Odrą i dziedziniec Zamku Piastów Śląskich, stanęło ponad trzystu uczestników. Miłośnicy biegania przybyli do Brzegu z najdalszych zakątków Polski, a byli wśród nich zarówno reprezentanci młodego pokolenia, jak i prawdziwi weterani (najstarszy uczestnik tegorocznego biegu miał 84 lata).

Jako pierwszy na mecie zameldował się brzeżanin Łukasz Karasowski, który pokonał trasę w czasie 36 minut 17 sekund. Najlepsi biegacze z poszczególnych kategorii wiekowych odebrali nagrody z rąk Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego i Burmistrza Brzegu Wojciecha Huczyńskiego.

III edycja Biegu Piastów Śląskich wzbogacona była o wiele wydarzeń towarzyszących. Między innymi o pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej oraz badania mammograficzne.

W sobotę i niedzielę na boiskach przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 i Zespole Szkół Ekonomicznych spotkali się najlepsi młodzi koszykarze z terenu Opolszczyzny i Dolnego Śląska. O miano najlepszych (w dwóch kategoriach – gimnazja chłopcy i gimnazja dziewczęta) rywalizowało trzynaście zespołów. W palącym słońcu rozegrano łącznie 22 spotkania.

W sobotę koszykarskimi mistrzami okazali się chłopcy z Miejskiego Zespołu Szkół w Kłodzku, pokonując w finale Zespół Szkół z Otmuchowa 39:19. III miejsce zajęło Publiczne Gimnazjum nr 1 w Strzelcach Opolskich.

Niedziela należała do dziewcząt z Głuchołaz, podopiecznych Tadeusza Widziszowskiego, reprezentujących Gimnazjum nr 2. W meczu o I miejsce nie dały one szans młodym koszykarkom z wałbrzyskiej szóstki, wygrywając 26:12. III miejsce zajęły gospodynie turnieju Basket Woman Brzeg.

Zwycięzcy, którzy odebrali nagrody m.in. z rąk Wicestarosty Powiatu Brzeskiego – Janusza Gila, pojadą wkrótce na Finał Ogólnopolski do Łodzi, gdzie spotkają się z rywalami na boiskach oraz z naszym jedynakiem w NBA Marcinem Gortatem.

Krystian Ławreniuk