Prognozy pogody nie napawały optymizmem – synoptycy zapowiadali deszcze i ochłodzenie, a tymczasem w dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII nie tylko nasze serca były gorące, ale też pięknie świeciło słońce. Wszystko sprzyjało więc, tym, którzy przybyli na Plac Polonii Amerykańskiej, uczcić to jakże ważne dla całego świata wydarzenie.

Już o godzinie 10.00 wiele osób zgromadziło się pod Brzeskim Centrum Kultury, aby wspólnie oglądać na telebimie mszę świętą z Watykanu. Z godziny na godzinę przybywało ludzi, a atmosfera wielkiego świętego była coraz bardziej wyczuwalna.

O godzinie 15.00 „Koronka do Miłosierdzia Bożego” odprawiona przez księdza proboszcza parafii p.w. św. Mikołaja – Zdzisława Pyszkę wprowadziła wszystkich w nastrój zadumy, której ukoronowaniem była wieczorna msza św. dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II. Celebrowali ją proboszczowie parafii św. Mikołaja, św. Stanisława Biskupa Męczennika ze Skarbimierza oraz parafii wojskowej w Brzegu. We mszy uczestniczył również proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika z Przylesia, dzięki któremu do kościoła św. Mikołaja trafiły relikwie Jana Pawła II.

Na Placu Polonii Amerykańskiej przygotowano wiele radosnych i nostalgicznych wydarzeń, które podkreślały doniosłość dnia kanonizacji dwóch wielkich papieży. Były tańce i występy dla „naszego świętego” , konkursy rysunkowe dla dzieci i ciekawa wystawa z życia św. Jana Pawła II oraz historii powstania Jego pomnika w Brzegu. Była również papieska kawiarenka z bezpłatną kawą, herbatą i słodyczami. Nie zabrakło też wspólnego czytania poezji Karola Wojtyły oraz wspaniałej pantomimy „Zobaczyć Jezusa”.

Po mszy, pod odnowionym pomnikiem św. Jana Pawła II, wierni obejrzeli pantomimę „Droga do Świętości”. Modlili się także w intencji Świętego, swojej i swoich bliskich. Ukoronowaniem uroczystości było wypuszczenie do nieba pary białych gołębi i setek balonów z podobizną papieża Polaka.

Nie sposób wymienić wszystkich zaangażowanych w przygotowanie uroczystości – odebrali oni osobiste podziękowania od proboszcza Zdzisława Pyszki, który w sposób szczególny podziękował m.in. księżom, władzom samorządowym miasta i powiatu oraz żołnierzom 1. Brzeskiego Pułku Saperów.

Osobne słowo trzeba poświęcić tym, którzy włożyli w przygotowanie całego wydarzenia „ Przeżyjmy razem kanonizację Jana Pawła II” najwięcej serca i pracy – członkom pokolenia Jana Pawła II, czyli młodzieży, opiekunom i dyrekcji Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu.

Po raz kolejny okazało się, że wspólna praca i zaangażowanie w stworzenie czegoś wyjątkowego przynosi wspaniałe efekty.

W imieniu całego społeczeństwa powiatu brzeskiego serdecznie dziękujemy wszystkim tym, dzięki którym mogliśmy przeżyć razem ten wspaniały dzień – dzień, w którym papież Jan Paweł II został Świętym Kościoła Katolickiego.

Brygida Jakubowicz

Koncert Chóru im. św. Maksymiliana