Soliści oraz zespoły dziecięce w dniu 27 lutego 2010 stanęli przed komisją konkursową podczas XIII Festiwalu Piosenki Religijnej „Corda Cordi” Brzeg 2010. W Sali widowiskowej Brzeskiego Centrum Kultury spotkały się aż 84 formacje artystyczne, by zaśpiewać przepiękne pieśni religijne, które oceniało jury w składzie: Adam Bubiłek, Wojciech Czaban, Izabela Jankowska oraz ksiądz Robert Strawiński. Jury miało niełatwe zadanie, gdyż poziom artystyczny większości prezentacji był bardzo wysoki.

Wykonawcy oceniani byli w czterech kategoriach: solistów dziecięcych, solistów młodzieżowych, zespołów dziecięcych i zespołów młodzieżowych. Jak co roku organizatorem przeglądu było Brzeskie Centrum Kultury i Parafia Św. Mikołaja w Brzegu.

Po ustaleniu werdyktu jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

w kategorii solistów dziecięcych:

• I miejsce zajęła Natalia Grudnik ze Szczecina,
  • II miejsce Natalia Kytyła z Łambinowic,
  • III miejsce Sylwia Maria Lipka z Knurowa.
  • Wyróżniono Darię Matysik z Nowej Soli.

W kategorii solistów młodzieżowych:

• I miejsce zajęły Ewelina Kobylańska z Łambinowic i Natalia Mathia z Tucholi,
  • II miejsce przyznane zostało Aleksandrze Fedorczuk z Brzegu, Estery Wrony z Krynicznej, Jarosława Kuli z Perzowa,
  • III miejsce otrzymała Sandra Martyna z Białobłotów i Anna Wróbel z Ostrowa Wilekopolskiego.
  • Specjalne wyróżnienie otrzymała natomiast Aleksandra Krzyżańska z Gniechowic.

W kategorii zespoły dziecięce:

• I miejsce zespół „Aniołki” z Lądka Zdroju,
  • II miejsce zajął zespół „Nic dodać nic ująć” z Kątów Wrocławskich.
  • III miejsca jury nie przyznało.
  • Wyróżniło 2 zespoły: „Italia” z Wierzbicy Górnej i „Nie ma nic lepszego” z Kątów Wrocławskich.

W kategorii zespołów młodzieżowych

• I miejsce zajął zespół „BG&W” z Gliwic,
  • II miejsce „Akatyst” z Namysłowa, schola „Radość” z Makowic”, „The Sound of Music” ze Śliwnika,
  • III miejsce otrzymał zespół „Bez nazwy” z Opola.

XIII Festiwal Piosenki Religijnej „Corda Cordi” okazał się wspaniałym świadectwem miłości i jedności. Atmosfera braterstwa, profesjonalna organizacja, a przede wszystkim radość ze wspólnej zabawy były widoczne gołym okiem. Jak podkreśla jednak Adam Bubiłek – dyrektor BCK, całe przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć bez hojności sponsorów, którzy nie bali się otworzyć swoich serc i portfeli, aby wspomóc to piękne dzieło.

Fundatorami nagród byli: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Burmistrz Miasta Brzegu Wojciech Huczyński, Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Henryk Mazurkiewicz, BCK, Festiwal ”Wratislavia Cantans”, Wydawnictwo „ZET” z Wrocławia, Panorama Racławicka we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu oraz proboszczowie brzeskich parafii.

A.F.