W ubiegłą sobotę (7 września) na placu przed Brzeskim Centrum Kultury odbyła się akcja „Narodowe Czytanie”, zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Brzegu, Urząd Miasta Brzeg oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Księcia Ludwika I w Brzegu.

“Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych dzieł polskiej literatury. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Tegoroczna edycja poświęcona została twórczości Aleksandra Fredry.

Od 10.00 do 14.00 uczestnicy akcji przeczytali na głos jego najbardziej znane dzieło, „Zemstę”. Wśród czytających znaleźli się: Wojciech Huczyński – Burmistrz Brzegu, Stanisław Kowalczyk – Wiceburmistrz Brzegu, Henryk Mazurkiewicz – Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego, Krzysztof Konik – Sekretarz Powiatu Brzeskiego, Bartłomiej Tyczyński – Wiceprzewodniczący Rady Miasta, Jana Koronkiewicz – Kierownik Klubu Wojskowego oraz Dorota Herman z BCK wraz z aktorami Teatru Dnia Niepowszedniego.

Podczas „Narodowego Czytania” dużą popularnością cieszył się, przygotowany przez organizatorów, kiermasz książki za złotówkę, na którym można było zaopatrzyć się zarówno w klasykę literatury, jak i w dzieła mniej znanych autorów. Swoje wydawnictwa zaprezentowało też Stowarzyszenie Żywych Poetów. Na zakupionych książkach można było ponadto przybić okazjonalną pieczęć, przesłaną przez Prezydenta RP.

Organizatorzy zadbali również o najmłodszych miłośników literatury. Panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej czytały dla nich bajki Aleksandra Fredry. Dzieci malowały pojawiających się w nich bohaterów i uczestniczyły w rozmaitych zabawach artystycznych, otrzymując przy tym nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brzegu oraz Księgarnię „Sowa”.

Piękna pogoda i moc atrakcji sprawiły, że na akcji „Narodowe Czytanie” pojawiło się bardzo dużo osób. Kolejna okazja do uczestniczenia w imprezie związanej z literaturą nadarza się już w tym tygodniu – od czwartku do soboty trwać będzie organizowany przez Stowarzyszenie Żywych Poetów „Syfon”, który w tym roku odbywać się będzie pod hasłem „Roczniki 90. przejmują wachtę”.