24 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Brzegu odbył się Konwent Wójtów i Burmistrzów, w którym udział wzięli: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński, Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara, Burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz, Wójt Gminy Lubsza Bogusław Gąsiorowski, Wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit oraz Wójt Gminy Olszanka Aneta Rabczewska. Głównym tematem spotkania była ocena funkcjonalności aglomeracji – wrocławskiej i opolskiej.

Kwestia przystąpienia do tworzących się aglomeracji stała się w ostatnim czasie jednym z głośniejszych tematów. Burmistrz Brzegu przekonywał podczas spotkania, że Brzeg powinien działać w ramach aglomeracji wrocławskiej, bo to właśnie z Dolnym Śląskiem wiążą nasze miasto wspólne problemy i potrzeby. W innej sytuacji są mieszkańcy gminy Lewin Brzeski, którym w tej kwestii zdecydowanie bliżej jest do Opola, o czym informował burmistrz Artur Kotara, przedstawiając przy tym informacje i statystyki dotyczące Aglomeracji Opolskiej.

Starosta Maciej Stefański już wcześniej wypowiadał się na temat przystąpienia do jednej z tworzących się aglomeracji. „Nie jestem zwolennikiem robienia falstartów, bo przez to można przegrać bieg – mówił podczas jednego z wywiadów. Trzeba wytrzymać nerwowo. Rozejrzeć się w lewo, w prawo, wyciągnąć wnioski, i zobaczyć co będzie dla nas najlepsze. Wszyscy się przygotowują do pozyskiwania pieniędzy unijnych, bo aglomeracje mają mieć w tej materii większe możliwości i szersze pole działania. Problem polega jednak na tym, że jak dotychczas to są pieniądze wirtualne. Mało tego, nie wiadomo w jakim kierunku pójdą dofinansowania i jakie konkursy zostaną rozpisane”.

Temat aglomeracji pozostaje aktualny. Tworzenie obszarów funkcjonalnych to z pewnością przyszłość samorządów terytorialnych. Ważne jest jednak, aby te obszary nie były tworzone sztucznie, a ich istnienie przynosiło wymierne korzyści.

Krystian Ławreniuk