Chociaż aura nieprzychylna i nawet topienie marzanny nie wygoniło zimy, to jednak sama myśl, że wiosna tuż tuż, nastraja nas optymistycznie i radośnie. Mieszkańcy powiatu brzeskiego, oczekując pięknych i radosnych Świąt Wielkanocnych, mogli w ciągu przedświątecznego weekendu nie tylko zrobić zakupy, ale też w licznych biesiadach i jarmarkach odświeżyć wiedzę o wielu zwyczajach związanych z tymi świętami.

Kiermasz ozdób wielkanocnych wykonanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzegu

Stoisko WTZ Brzeg w Galerii Brzeg

Świąteczne potrawy przygotowane przez gospodynie z Gminy Skarbimierz

Laureaci I miejsca w konkursie na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną oraz Najsmaczniejszą Babę Wielkanocną – Sołectwo Lipki

Kolorowe kramy na Jarmarku Wielkanocnym w Grodkowie – stoisko WTZ w Jędrzejowie

Laureaci konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną odbierają gratulacje z rąk Wicestarosty Powiatu Brzeskiego Ryszarda Jończyka, Burmistrza Grodkowa Marka Antoniewicza oraz Doroty Zawadzkiej

Promocja tradycyjnych potraw wielkanocnych w czasie Biesiady Wielkanocnej organizowanej przez OODR w Łosiowie oraz OTS-K „Teraz Wieś”

Piękne palmy wielkanocne wykonane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Opolszczyzny

Ozdoby świąteczne prezentowane w czasie Jarmarku Wielkanocnego w Lubszy

22 marca w hali sportowej Lubszy, odbył się konkurs na wielkanocne palmy i świąteczne dekoracje stołów, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy

 

Już w czwartek (21 marca), w brzeskim Ratuszu, OODR w Łosiowie (Dział Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki) wspólnie z OTS-K „Teraz Wieś” zorganizowali Wojewódzką Biesiadę Wielkanocną – pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego i Burmistrza Brzegu Wojciecha Huczyńskiego. W czasie imprezy rozstrzygnięto konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną, do którego przystąpiło 15 stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich z Opolszczyzny. Najpiękniejszą palmę wykonały członkinie Stowarzyszenia Rozwoju Nowej Wsi Małej, II miejsce zajęło KGW z Kamienicy, a III KGW ze Skrzypiec. Na terenie powiatu brzeskiego najlepsze okazały się gospodynie ze Stowarzyszenia Rozwoju Jankowic Wielkich „Janko” (VI miejsce). Spotkanie było też okazją do degustacji produktów, które starają się o wpisanie na listę produktów tradycyjnych Województwa Opolskiego – miodów z pasieki Jadwigi i Szczepana Małych, sera owczego Krystiana Wajraucha, orzechówki z Pietrowiny Gerarda Kosytorza i modzików (pieczonych gołąbków) Teresy Kern. Honorowymi Gośćmi OODR byli m.in.: Wicemarszałek Województwa Opolskiego Antoni Konopka, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Janusz Wójcik oraz Janusz Kamiński – doradca Marszałka Województwa Opolskiego ds. Gospodarczych.
22 marca, w hali sportowej w Lubszy, po raz kolejny odbył się konkurs na wielkanocne palmy i świąteczne dekoracje stołów, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy. Głównym celem konkursu było pielęgnowanie, kultywowanie oraz przekazywanie wartości narodowo-chrześcijańskich. Spotkanie było okazją do poznania tradycji świątecznych, zarówno dawnych jak i dzisiejszych. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość projektowania palm, pisanek, dekoracji świątecznych, kartek świątecznych oraz przygotowania i przedstawienia wielkanocnych form scenicznych. I chociaż aura na zewnątrz przypominała bardziej okres bożonarodzeniowy, to w sercach gościł wielkanocny nastrój, bo nie sposób było nie cieszyć się widokiem przepięknych 26 palm i stołów wielkanocnych oraz degustacją mazurków, bab, baranków i słodkich zajączków.
W konkursie udział wzięło 5 szkół podstawowych, 12 świetlic wiejskich, 8 sołectw i 1 stowarzyszenie. Komisja konkursowa nagrodziła pierwszym miejscem wszystkie reprezentacje szkół, w kategorii świetlice – reprezentację z Raciszowa, a w kategorii sołectw i stowarzyszeń – Sołectwo Czepielowice. Wyróżnienie specjalne i nagrodę ufundowaną przez OODR w Łosiowie otrzymała świetlica w Lubiczu
Na zakończenie imprezy, wszystkim uczestnikom, życzenia spokojnych i radosnych świat wielkanocnych złożyli Wójt Gminy Lubsza Bogusław Gąsiorowski oraz dyrektor GOK Maria Czarna.
W sobotę (23 marca) biesiadowali też mieszkańcy Gminy Skarbimierz. W czasie jarmarku wielkanocnego, zorganizowanego w Domu Ludowym w Łukowicach Brzeskich, przeprowadzono konkurs na Wielkanocną Babę i Palmę. Komisja w składzie: B. Jakubowicz, R. Wojas i B. Staszczyk w towarzystwie Sekretarz Gminy Małgorzaty Kubik i Przewodniczącego Rady Gminy Marka Kołodzieja nagrodziła w w/w konkursie Sołectwo Lipki (I miejsce), Sołectwo Żłobizna (II miejsce) i Sołectwo Zielęcice (III miejsce). Organizatorem konkursu była Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu, reprezentowana przez dyrektora Andrzeja Sowę.
W sobotę mieszkańcy Brzegu mogli również nabyć oryginalne, ręcznie wykonane ozdoby wielkanocne, prezentowane na stoisku Warsztatów Terapii Zajęciowej, wystawionym w Galerii Brzeg. Kolorowe pisanki i stroiki, wykonane z dużą precyzją i pomysłowością nabyć można było przy kramach, którymi opiekowali się m.in.: kierownik WTZ Magdalena Kłoda i prezes Brzeskiego Stowarzyszenia Chorych na SM Robert Hejman.
Weekend zakończył, zorganizowany w Niedzielę Palmową, jarmark w Grodkowie. Tam również nie zabrakło atrakcji. Występ Orkiestry Dętej z Żelaznej, przejażdżki bryczką lub kucykiem, produkty prezentowane przez zagranicznych gości (w jarmarku uczestniczyli goście z Czech), oryginalne stroiki wykonane m.in. przez Warsztaty Terapii Zajęciowej z Jędrzejowa, a także Koła Gospodyń Wiejskich z grodkowskich sołectw, zadowoliły najbardziej wybrednych uczestników imprezy. Oczy cieszyły też ogromne Wielkanocne Palmy. Najpiękniejszą z nich okazała się być palma wykonana przez Sołectwo Lubcz (I miejsce). Drugie miejsce przypadło w udziale Tarnowowi Grodkowskiemu, a trzecie Nowej Wsi Małej.
Podczas przedświątecznych zakupów, warto było znaleźć czas na liczne imprezy i jarmarki okolicznościowe, organizowane w powiecie brzeskim. Tam nie zalewała nas lawina przemysłowych ozdób. Mogliśmy zamiast tego podziwiać prawdziwe rękodzielnictwo, nacieszyć oczy naturalnymi pisankami, spróbować wyrobów wędliniarskich i ciast, którymi możemy się poszczycić w całej Europie. Zakupy na jarmarkach można było ponadto połączyć z wymiarem duchowym – przypomnieniem sobie świątecznych zwyczajów, które przygotowują nas do nadejścia najpiękniejszych świąt, w czasie których, wraz ze zmartwychwstaniem Chrystusa, budzi się do życia cała przyroda.
Brygida Jakubowicz
Krystian Ławreniuk
 
Wydrukuj stronę