Zakończył się pierwszy etap prac termomodernizacyjnych budynku Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego, znajdującego się przy ulicy Mossora 1 w Brzegu. 30 października dokonano odbioru zadania, polegającego na naprawie dachu i będącego początkiem kapitalnego remontu budowli i jej ocieplenia. Wykonawcą prac była brzeska firma DAJAN Jana Sewiło. Koszt inwestycji wyniósł 135 000 złotych.

Remont dachu brzeskiego ZOL-u to początek dużej inwestycji, polegającej na pełnej modernizacji budynku. Władze powiatu chcą jak najlepiej dostosować placówkę do potrzeb przebywających w niej pacjentów.

Po naprawie dachu oddane zostały do użytku, zamknięte wcześniej, sale. Trwa remont ostatniej z nich. Dzięki zakończeniu I etapu prac termomodernizacyjnych pacjenci ZOL-u nie muszą już przebywać w przeludnionych pomieszczeniach.

W brzeskim Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym przebywa aktualnie 60 pacjentów. Do placówki trafiają osoby niepełnosprawne, po ciężkich (głównie neurologicznych) chorobach, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. W trakcie pobytu w ZOL-u personel stara się usprawnić pacjentów, przystosować ich do samoopieki i samopielęgnacji, a w konsekwencji przygotować na powrót do domu.

„Do niedawna przeciekający w wielu miejscach dach sprawiał, że nasza placówka nie mogła funkcjonować sprawnie – mówi Beata Guzak, kierownik Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Brzegu. Zmuszeni byliśmy do zamknięcia czterech sal, co w konsekwencji doprowadziło do tego, że nasi pacjenci leżeli w przeludnionych pomieszczeniach. Do ZOL-u trafiają poważnie chore osoby i nie jest możliwe umieszczenie ich na łóżkach ustawianych na korytarzu, nawet na krótki okres czasu. Dzięki remontowi udało się rozwiązać nasze problemy. Odmalowane sale zostały ponownie oddane do użytku. Właśnie kończy się remont ostatniego, największego pomieszczenia. Znacznie poprawił się komfort, a jest to bardzo istotna sprawa, zarówno dla naszego personelu, jak i dla pacjentów”.

Władze Powiatu Brzeskiego planują dalsze inwestycje, mające na celu wykonanie pełnej termomodernizacji brzeskiego Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego. „Widzimy konieczność pełnej modernizacji budynku – mówi Janusz Gil, etatowy członek Zarządu Powiatu Brzeskiego. Zakład Opiekuńczo – Leczniczy musi zostać przystosowany do potrzeb pacjentów w nim przebywających. Koszt zadania przekracza jednak dwa miliony złotych, a to oznacza, że w obecnej chwili bardzo ciężko będzie zrealizować tę inwestycję opierając się na samym budżecie powiatu. Szukamy funduszy zewnętrznych, dzięki którym stanie się to możliwe”.

Krystian Ławreniuk