Minęło czterdzieści lat od czasu gdy brzeskie I Liceum Ogólnokształcące otrzymało imię Bolesława Chrobrego. W roku 1972 decyzją Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Brzegu nadano również szkole sztandar. Dyrektorem placówki była wówczas Danuta Wąsacz, która funkcję tę sprawowała do 1990 roku.

{mosimage}

W miniony piątek (26.10.2012), w czterdziestą rocznicę tych wydarzeń, wszystkie osoby związane ze „Starym Ogólniakiem” miały okazję przypomnieć sobie historię szkoły. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po nabożeństwie nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście przenieśli się do Sali Widowiskowej Brzeskiego Centrum Kultury, gdzie miało miejsce przekazanie nowego sztandaru (ufundowanego przez rodziców, uczniów, nauczycieli i przyjaciół szkoły), ceremonia wbijania gwoździ w jego drzewce, ślubowanie uczniów oraz wręczenie nagród tym, którzy od lat związani są z I Liceum Ogólnokształcącym.

Statuetki „Zasłużony dla Szkoły” otrzymali byli dyrektorzy ILO: Danuta Wąsacz i Leon Serkies oraz obecna dyrektor Małgorzata Dyminczuk. Nagrody „Przyjaciel Szkoły” powędrowały w ręce: Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego, Opolskiej Kurator Oświaty Haliny Bilik, Burmistrza Miasta Brzeg Wojciecha Huczyńskiego, Księdza Prałata Bolesława Robaczka, Skarbnika Rady Rodziców przy I LO Jadwigi Karciarz oraz Prezes PWC „Odra” w Brzegu Cecylii Zdebik.

Po wręczeniu nagród i przemówieniach przyszedł czas na program artystyczny „Bóg, Honor, Ojczyzna”, przygotowany przez uczniów „Starego Ogólniaka”. Pieśni patriotyczne, deklamowane wiersze i odtańczony na samym początku polonez wprowadziły widzów w nostalgiczny nastrój podróży przez lata istnienia brzeskiej szkoły, która była świadkiem wielu przełomowych wydarzeń.

Z Brzeskiego Centrum Kultury uczestnicy rocznicowych obchodów ruszyli do gmachu I Liceum Ogólnokształcącego. Na miejscu można było zapoznać się z pamiątkowymi zbiorami przygotowanymi przez nauczycieli LO. Wśród pamiątek znalazły się dyplomy, puchary i nagrody, a także prace uczniów – zarówno tych obecnie przebywających w murach szkoły, jak i tych, którzy lata temu je opuścili.

K.Ł.