Czują, słyszą, poznają poprzez dotyk, niestety z różnych przyczyn tracą jeden z najważniejszych zmysłów – wzrok.

Takich ludzi jest w Polsce bardzo dużo, w samym Brzegu 174 osoby. To członkowie Polskiego Związku Niewidomych. Co roku związek obchodzi uroczyście 15 października swoje święto – Międzynarodowy Dzień Niewidomych. Z tego powodu 18 października w restauracji Herbowa w Brzegu członkowie stowarzyszenia spotkali się, aby wymienić swoje doświadczenia, usłyszeć o możliwościach pomocy z PFRON ale też zwyczajnie pobawić się i zintegrować. Bo przecież ludzie niewidzący lub niedowidzący są tacy jak wszyscy, a może nawet bardziej wrażliwi i uczuciowi. W spotkaniu uczestniczył Dyrektor Polskiego Związku Niewidomych w Opolu Henryk Papuga, reprezentująca Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego Naczelnik Wydziału Promocji Brygida Jakubowicz, oraz władze stowarzyszenia w osobach: Czesław Prus (prezes), Zbigniew Pasternak (z-cz prezesa), Grażyna Mickiewicz (skarbnik) i Zofia Gruba (członek zarządu). Jak wynika z informacji Czesława Prusa dzięki pomocy PCPR w Brzegu (dyrektor Aleksander Podgórny) koło mogło w bieżącym roku zorganizować aż siedem imprez integracyjnych m.in. dwa ogniska, wycieczkę, Dzień Dziecka oraz planowane „Andrzejki” i „Wigilię”

Spotkanie zorganizowane 18 października br. tradycyjnie nosi nazwę „Międzynarodowy Dzień Białej Laski”. Nazwa ta pochodzi od ociemniałego brytyjskiego fotografa, który po raz pierwszy po utracie wzroku zaczął używać do pomocy w poruszaniu się w/w białej laski.

W tym dniu wszyscy z nas poznają problemy osób niepełnosprawnych z osłabionym wzrokiem lub niewidomych, wielu też zdaje sobie sprawę jak cennym darem jest dobry wzrok i jak dużej siły charakteru trzeba, aby bez tego zmysłu móc funkcjonować.

B.J.