Ubiegły weekend minął w Brzegu pod znakiem kultury kresowej. Nikomu z mieszkańców naszego powiatu z pewnością nie trzeba przypominać o tym, że to właśnie z Kresów Wschodnich pochodzą niemal wszyscy nasi przodkowie. Starsze pokolenie doskonale pamięta klimat tamtych stron, młodsze zna je choćby z opowieści dziadków.

Od wielu lat dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich możemy uczestniczyć w imprezach przypominających nam o naszych korzeniach. Nie inaczej było w tym roku.

W sobotę trzecią edycję Dni Kultury Kresowej rozpoczął mecz juniorów BTP Brzeg z zespołem LKS Pogoń Lwów. Goście nie mieli litości dla naszych zawodników i pokonali ich aż 8:1 (warto jednak zauważyć, że brzeska drużyna składała się z nieco młodszych piłkarzy). Po sportowych emocjach, które miały miejsce na Stadionie Miejskim reprezentanci Pogoni przenieśli się wraz z członkami TMLiKPW do restauracji Ratuszowa, gdzie po obiedzie otrzymali pamiątkowe upominki ufundowane przez Starostę Powiatu Brzeskiego.

Wieczorem w Brzeskim Centrum Kultury ukraińscy goście wraz z mieszkańcami Brzegu oglądnęli kresowy program rozrywkowy w stylu retro przygotowany przez zespół Raptus z PSP w Mąkoszycach oraz występ Małgorzaty Kuklińskiej zatytułowany „Tyligentne Batiary”.

III Dni Kultury Kresowej zakończyła msza święta w intencji Kresowiaków, która odprawiona została w niedzielę o godzinie 13.00 w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

K.Ł.