spotkanie ws. wsparcia zawodowego uczniow

Projekt  „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy” od lat cieszy się sporym zainteresowaniem w całym województwie. Dzięki unijnym dotacjom szkoły średnie zyskują nie tylko wsparcie rzeczowe, w postaci nowych pracowni, czy sprzętu, ale również cały pakiet programów dydaktycznych, wychowawczych oraz kursów zawodowych. Powiat Brzeski może liczyć na kolejne pieniądze na rozwój naszej młodzieży.

Starosta brzeski Jacek Monkiewicz spotkał się dziś z Bartłomiejem Piechaczkiem z Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji, by omówić, na jaką dokładnie pomoc może liczyć nasz samorząd.

– W ramach kończącej się unijnej perspektywy pozostały jeszcze pieniądze, które możemy pozyskać. Może nie będą to wielkie sumy, ale na pewno będą to kwoty po które warto sięgnąć – tłumaczy starosta. – Mówimy tutaj przede wszystkim o pozyskaniu dodatkowych pieniędzy na staże i kursy zawodowe dla naszych uczniów. Z takiej formy pomocy będziemy chcieli skorzystać.

Przypomnijmy, w ramach unijnego wsparcia nasze szkoły doposażono w monitory interaktywne, laptopy, wsparte zostały różne pracownie: m.in. robotyki i programowania, informatyczna, gastronomiczna.  Utworzono także  pracownię hotelarską. Ponadto działania projektowe pomagają także rozwijać tzw. kompetencje kluczowe (matematyczno – przyrodnicze, informatyczne i w zakresie języków obcych), co pozwala młodym ludziom obudzić w sobie innowacyjność, przedsiębiorczość  czy umiejętność pracy zespołowej.

Na dodatkowe wsparcie w ramach „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy” mogą liczyć brzeskie placówki, m.in. Zespół Szkół Zawodowych nr 1, Zespół Szkół Budowlanych oraz „ekonomik”, jak również grodkowski Zespół Szkół Ponadpodstawowych. Do tematu będziemy wracać.