Spotkanie z wiceministrem Ociepa

Opolski poseł, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa odwiedził dziś Brzeskie Centrum Medyczne. Przedstawiciel rządu oglądał Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, placówka która zostanie gruntownie zmodernizowana w ramach programu Polski Ład. Przypomnij, Powiat Brzeski otrzyma ponad 16 mln złotych rządowego wsparcia na inwestycje.

– To wyjątkowa chwila dla nas, bo nasz samorząd jeszcze nigdy nie otrzymał takiego wsparcia na zadania. 16 milionów złotych to suma wsparcia na dwa zadania: przebudowa ulicy Wrocławskiej i gruntowna modernizacja ZOL-u. Obiekt jest w stanie katastrofalnym, ale teraz dzięki wsparciu uda się budynek gruntownie wyremontować. Przebudowany zostanie również teren wokół obiektu, powstanie również nowa droga dojazdowa dla karetek od strony Łokietka. Gdyby nie wsparcie wiceministra Marcina Ociepy, takich pieniędzy byśmy na pewno nie otrzymali. Jeszcze raz dziękuję za zaangażowanie w naszej sprawie – mówił na dzisiejszym briefiengu prasowym starosta Jacek Monkiewicz.

Marcin Ociepa w trakcie spotkania wielokrotnie podkreślał, że  Brzeg oraz powiat są ważne nie tylko dla województwa, ale również kraju.

– Ten rządowy program jest wielkim otwarciem na samorządy. To jest docenienie i wsparcie gmin, miast i powiatów. W przypadku brzeskiego szpitala mówimy tutaj o czymś fundamentalnym, czyli o ochronie zdrowia. Trzeba robić wszystko, aby budować potencjał nie tylko wojewódzkiej, ale również tej lokalnej służby zdrowia. Stąd wsparcie dla BCM-u. Cieszę się, że samorządy otwierają się na współpracę z rządem – podkreślił wiceminister Ociepa.

A my przypomnijmy zakres planowanych inwestycji:

ZOL na generalny remont czeka już kilkanaście lat. Teraz dzięki wsparciu w ramach Polskiego Ładu, uda się cały budynek poddać gruntownej modernizacji. Oprócz modernizacji obiektu placówka zyska m.in. zewnętrzną windę hydrauliczną. W ramach zadania przewidziano również zagospodarowanie terenu wokół budynku – powstaną ciągi piesze, drogi dojazdowe oraz nowe miejsca parkingowe. Przewidywana wartość zadania to 5,5 mln złotych. Dofinansowanie w ramach rządowego wsparcia wyniesie 85%. Dodajmy, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ZOL zostanie poddany modernizacji.

Przebudowa ulicy Wrocławskiej, to z kolei drugie zadanie, które znalazło się na opublikowanej liście inwestycji w ramach Polskiego Ładu. Remont drogi powiatowej nr 1193 O będzie polegał na modernizacji nawierzchni jezdni i chodników, a także budowie ścieżki rowerowej i budowie nowego, energooszczędnego oświetlenia. W części objętej nadzorem konserwatorskim, droga otrzyma nową kostkę granitową. Ponadto poprawimy bezpieczeństwo pieszych – powstaną bezpieczne przejścia z tzw. azylem oraz aktywne oznakowanie. Ulicę zmodernizujemy na odcinku blisko jednego kilometra, od skrzyżowania z Placem Bramy Wrocławskiej do granic miasta. Wartość tego zadania to 12 mln złotych. Strona rządowa pokryje aż 95% kosztów.

Obie inwestycje zrealizujemy w 2022 roku.