Wspominali Janusza Wójcika

Poezja, występy artystyczne dzieci i młodzieży oraz wspomnienie śp. Janusza Wójcika – tak dziś wyglądał pierwszy konkurs recytatorski ku pamięci samorządowca, animatora kultury oraz twórcy Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich. Stowarzyszenie Razem Dla Powiatu Brzeskiego, Klub Wojskowy 1.Brzeskiego Pułku Saperów przy udziale Urzędu Marszałkowskiego w Opolu oraz Starostwa Powiatowego w Brzegu postanowili w ten sposób uhonorować zmarłego w zeszłym roku Janusza Wójcika.

Konkurs poprzedził występ wokalistek z klubu wojskowego. Następnie blisko 20 uczestników miało za zadanie, w jak najlepszy sposób recytować wybrany wiersz brzeskiego poety. Starosta Jacek Monkiewicz, Arletta Kostrzewa oraz Monika Jurek przyglądali się przesłuchaniom młodych artystów.

Janusz Ireneusz Wójcik, brzeski samorządowiec,  wieloletni pracownik urzędu marszałkowskiego, ale przede wszystkim poeta, animator kultury, twórca Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu . To postać, której w regionie nikomu przedstawiać nie trzeba. Zasłużony dla Brzegu, Opola, Opolszczyzny, ale również zasłużony na rzecz współpracy polsko-węgierskiej, polsko-ukraińskiej, polsko-litewskiej oraz polsko-czeskiej. Poeta, podróżnik, człowiek o ogromnej wiedzy historycznej, miłośnik Kresów. Pożegnaliśmy go w sierpniu ubiegłego roku.