Cała Polska czyta dzieciom, czyta też cały Brzeg. Co prawda brzeskie czytanie nie odbyło się w ramach tej konkretnej ogólnopolskiej akcji, lecz inicjowało Ogólnopolski Tydzień Bibliotek zorganizowany przez Miejską Bibliotekę oraz Wyższą Szkołę Humanistyczno – Ekonomiczną w Brzegu. Znakomity pomysł dyrektor tej instytucji Katarzyny Oćwieji – Grągiel wcieliły w życie pracownice biblioteki oraz członkowie Towarzystwa Dyslektycznego działającego przy WSH-E.

8 maja na placu Polonii Amerykańskiej dzieci z przedszkoli nr 1, 2, 6, 8 i 10, uczniowie PSP nr 5 w Brzegu oraz uczestnicy zajęć Świetlicy Terapeutycznej słuchały pięknych i pouczających bajeczek w interpretacji znanych brzeskich VIP – ów m.in. Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego, Burmistrza Brzegu Wojciecha Huczyńskiego, Z-cy Kanclerza WSH-E Mateusza Widockiego, Komendanta Straży Pożarnej Andrzeja Kwiatkowskiego, Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Mirosława Dziadka, Komendanta Straży Miejskiej Krzysztofa Szarego, Dowódcy 1 Pułku Saperów płk Jana Pajestki oraz Dyrektora BCM Mariusza Grochowskiego. Zaczarowane przygodami krówki Modnisi, psa Kaktusa i Mikołajka oraz przygodami innych książkowych bohaterów dzieci, z uwagą i skupieniem wsłuchiwały się w słowa czytane przez przedstawicieli samorządu, edukacji i służb mundurowych.

Pogoda dopisała, a o tym, że zabawa była wspaniała świadczyły zadowolone i uśmiechnięte buzie dzieciaczków. Najważniejsze, że dzięki prowadzącej imprezę Pani Teresie Uruskiej również dorośli zapamiętają, że czytanie dzieciom to najprzyjemniejsze połączenie zabawy z nauką (no i korzystne dla obu stron). Dzieci oprócz słuchania bajek uczestniczyły w ciekawych zabawach i konkursach.

Ten element Tygodnia Bibliotek był naprawdę bardzo udany.

Rzecznik Prasowy Starosty

Brygida Jakubowicz