Delegacja Powiatu Brzeskiego w Horodence

Odnowienie współpracy z Powiatem Brzeskim, wspólne obchody Święta Niepodległości Ukrainy oraz zwiedzanie ciekawych miejsc i najpiękniejszych zakątków regionu – to najważniejsze punkty tegorocznej wizyty przedstawicieli naszego starostwa w Horodence. W dniach od 21 do 25 sierpnia starosta Jacek Monkiewicz, członek Zarządu Powiatu Brzeskiego Monika Jurek oraz radni Tomasz Trzaska i Jerzy Wójcik pojechali zza wschodnią granicę na uroczyste zaproszenie tamtejszych nowo wybranych władz. Wśród wspólnych poruszanych tematów znalazły się między innymi edukacja, służba zdrowia oraz inwestycje drogowe.

Partnerstwo z ukraińską Horodenką trwa już kilkanaście lat. Uroczysty dokument został podpisany w 2008 roku. Podczas tegorocznej wizyty nowe władze samorządowe Horodenki, w związku z reformą administracyjną, postanowiły odnowić dotychczasowe umowy i spisać je na nowo.

– To nowe otwarcie naszej współpracy, niemal na każdym szczeblu. Mowa tutaj o wymianie młodzieży, praktykach w realizacji inwestycji i budowie infrastruktury drogowej, wymianie doświadczeń związanych z funkcjonowaniem służby zdrowia. To także kwestie związane z działaniem administracji samorządowej, rolnictwem, czy nawet biznesem. Każda ze stron podpatruje, jakie rozwiązania wprowadzane są w danym powiecie. Cieszę się, bo widać, że nasza współpraca rzeczywiście nabiera tempa. Od 2008 roku cieszymy się uznaniem naszych ukraińskich sąsiadów i widzę, że nasze partnerstwo będzie trwać naprawdę długo, i to bez względu na zmiany personalne w samorządach – dodaje starosta.

Monika Jurek, członek Zarządu Powiatu Brzeskiego, która w Horodence była już kilkukrotnie, również widzi same korzyści płynące z nowego porozumienia. Oprócz tematów dotyczących dróg, czy opieki medycznej, edukacja jest jednym z ważniejszych elementów współpracy między powiatami.

– Podpisanie nowej umowy partnerskiej z Horodenką to kontynuacja współpracy z Powiatem Horodeńskim, która rozpoczęła się jeszcze w 2008 roku. To wtedy jako dyrektor ZSB, nawiązałam pierwsze kontakty z naszymi partnerami, organizując wymiany partnerskie szkół.  Nasza młodzież dwukrotnie odwiedziła Horodenkę, a młodzież ukraińską gościliśmy w Polsce cztery razy. Ta forma współpracy służy przede wszystkim prawdziwemu zbliżaniu się naszej młodzieży, przełamywaniu barier i stereotypów, pokazywaniu, że dużo więcej nas łączy niż dzieli. Mamy się czego uczyć od siebie nawzajem. Każdy, kto był na Ukrainie poznał ich niesamowitą gościnność, przywiązanie do tradycji, otwartość i godną podziwu muzykalność. Nic dziwnego, że  każda wymiana  młodzieży kończy się łzami i nadzieją na kolejne spotkanie, a przyjaźnie zawarte trwają do dziś. I nie zrozumie tego nikt, kto sam tego nie doświadczył. Cieszę się z nowego porozumienia i mam nadzieję na owocną współpracę pomiędzy naszymi samorządami na różnych polach – podkreśla Monika Jurek.

Dodajmy, że nie tylko Powiat Brzeski „odświeżył” przyjaźń z Horodenką. Nasz partnerski samorząd ze Sławna również zacieśnił współpracę z Ukrainą.