Na mocy uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z 12 lutego 2004 roku dzień 2 maja obchodzony jest corocznie, jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej….

Można odnaleźć dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej właśnie 2 maja. Po pierwsze, to właśnie tego dnia zdobywający stolicę Niemiec żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja.

Dzień Flagi w Brzegu obchodzono na placu przed Zamkiem Piastów Śląskich. Uroczystości, w których uczestniczyli reprezentanci władz miasta i powiatu, odbywały się przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia. Po przemówieniach zaproszonych gości nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi narodowej na maszt jednej z zamkowych wież.

Dzień później władze samorządowe powiatu i miasta uczestniczyły również w uroczystym apelu, upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Rocznicowe uroczystości zakończyła sesja połączonych Rad Miejskiej i Powiatowej, która odbyła się w Sali Pinottiego, na Zamku Piastów Śląskich, oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu góralskiej kapeli Hora.

dzien_flagidzien_flagidzien_flagidzien_flagidzien_flagidzien_flagi