Zajęcia stacjonarne, czy zdalne – wszystkie placówki oświatowe, których organem prowadzącym jest Powiat Brzeski, są przygotowane do roku szkolnego 2020/2021. Decyzją MEN, uczniowie 1-go września wracają do klas.

– Nasza młodzież jest bardzo świadoma, więc na pewno będą dezynfekować ręce i chodzić w maseczkach – mówi Aneta Zych-Rzepecka, naczelnik Wydziału Oświaty. – Niestety klasy w naszych szkołach są liczebne i na pewno nie będziemy wprowadzać żadnej dwuzmianowości. Myślimy natomiast nad zmniejszeniem ruchu uczniów na korytarzach. Nie wykluczamy takiej sytuacji, że nasza młodzież większość zajęć może mieć w jednej klasie. To nauczyciele będą przychodzić do uczniów. Chcemy uniknąć tłoku na korytarzach. Będziemy proponować to naszym dyrektorom.

Szefowa oświaty podkreśla, że szkoły będą przygotowane na przyjęcie wszystkich uczniów zgodnie z reżimem sanitarnym. W tej chwili trwa ustalanie wszelkich szczegółów z sanepidem. Gdyby jednak doszło do decyzji o powrocie do zdalnej edukacji, nasze szkoły również sobie z tym poradzą.

– Lekcje online nie były dla nas problemem. Kupiliśmy dodatkowe komputery i laptopy do szkół, do domów dziecka, dla tych, którzy po prostu tego sprzętu potrzebowali. Pokazaliśmy, że z tym modelem edukacji również sobie radzimy, dlatego w razie sytuacji kryzysowej, gdy szkoły ponownie zostaną zamknięte, to nie mamy obaw, że sobie z czymś nie poradzimy. Jesteśmy gotowi do nowego roku szkolnego – deklaruje starosta Jacek Monkiewicz.

Dodajmy, że przez najbliższe tygodnie dyrektorzy szkół, przedstawiciele oświaty będą na bieżąco współpracować z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Brzegu.

Przypominamy, że MEN przygotowało 3 modele funkcjonowania polskich szkół w czasie epidemii koronawirusa. Pierwszy, który ma być wdrożony 1 września opiera się na tradycyjnych zajęciach w budynkach tych placówek. Drugi model zakłada naukę w systemie hybrydowym tj. takim, gdzie część uczniów uczy się w szkole, zaś część w domach. Trzeci model zakłada całkowite przejście danej placówki na system nauki zdalnej.