„Saperskie barwy są czarno-czerwone. Czarne od dymu, czerwone od krwi. A chociaż ręce są takie zmęczone, w naszym pochodzie nie wstrzyma nas nic!”.

Dziś w Święto 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki, pragnę złożyć najszczersze wyrazy uznania wszystkim żołnierzom i pracownikom cywilnym brzeskiej jednostki.

Historia 1. Inżynieryjnej Brygady Saperów zaczęła się 1 kwietnia 1944 roku daleko na wschodzie, na terytorium ówczesnego ZSRR w bezpośrednim kontakcie
z nieprzyjacielem zabezpieczali wówczas forsowanie Wisły przez 1 i 2 Dywizję Piechoty.
Od tamtego czasu, aż po dziś dzień, saperzy niezliczoną ilość razy udowadniali swoją odwagę i męstwo. Swoimi czynami i postawą godnie reprezentują Polskę, zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami.

Społeczeństwo Powiatu Brzeskiego zawsze mogło liczyć na żołnierzy w najbardziej krytycznych momentach. Z narażeniem własnego życia ratowaliście ludzi i ich dobytek podczas pamiętnej powodzi  w 1997 roku. Zapobiegliście klęsce żywiołowej w 2010 roku. Pierwsi zjawialiście się zawsze wtedy, gdy niezbędna była pomoc. Dzieliliście się swoim ogromnym doświadczeniem i umiejętnościami. Za to wszystko bardzo serdecznie dziękuję.

Bycie saperem to wielkie poświęcenie i ryzyko .Wasza specjalność jest specyficzna, wasze życie narażone jest na realne niebezpieczeństwo zarówno w czasie wojny,
jak i w czasie pokoju.

Proszę przyjąć podziękowania za trud i poświecenie, jakie wkładacie w codzienną służbę wojskową. Życzę żołnierzom  satysfakcji z wykonywanej pracy, uznania i szacunku społecznego, inspiracji do jak najlepszego wykonywania zadań służbowych oraz wszelkich sukcesów.

Starosta Powiatu Brzeskiego

Jacek Monkiewicz