15 lutego br. w siedzibie Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie spotkali się przedstawicie Rady Powiatowej Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych z przedstawicielami instytucji samorządowych i urzędowych powiatu brzeskiego. Tematem spotkania było omówienie bieżącej sytuacji powiatu (na tle innych powiatów Opolszczyzny) m.in. w dziedzinie bezrobocia, podatków oraz planowanych przekształceń instytucji państwowych.

Spotkanie zorganizowała przewodnicząca RP OPZZ w Brzegu Halina Marszałek. Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański odpowiedział na pytania dotyczące m.in. kondycji finansowej powiatu brzeskiego. Stwierdził, że budżet powiatu jest kontrolowany i racjonalnie konstruowany, co dało efekty w postaci niewielkiego, bo tylko 12% zadłużenia powiatu brzeskiego co na tle innych powiatów i gmin (zadłużonych średnio ok. 30%) jest dużym sukcesem. Powiat brzeski dużo inwestuje uważając jednak, aby się nie przeinwestować. Na wdrożenie takiej polityki inwestycyjnej pozwoliły m.in. dodatkowe środki pozyskane z programów unijnych (około 60 mln), z czego aż 18 mln przeznaczono na remont Brzeskiego Centrum Medycznego. Powiat planuje kolejne remonty szkół m.in. Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i Zespołu Szkół Specjalnych, obecnie trwa remont budynku przy ul. Wyszyńskiego z przeznaczeniem na schronisko młodzieżowe. Starosta stwierdził, że mimo dobrej sytuacji finansowej powiatu niepokoją go plany dotyczące reformy sądów rejonowych oraz plany zakładające ograniczenie niektórych czynności przez powiatowe Zakładay Ubezpieczeń Społecznych. Podobnego zdania była prezes Związków Zawodowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu- Dorota Merska, która obawia się, nie tyle o utratę miejsc pracy, co o marginalizację naszego miasta i powiatu. Pozbawianie mieszkańców dostępu do niektórych usług Sądu Rejonowego i ZUS utrudni dostęp do tych usług przedsiębiorcom, co może się przełożyć na zubożenie całego społeczeństwa.

Nieco inną opinię miała Iwona Piechowicz – naczelnik Urzędu Skarbowego, która twierdzi, że mimo wielu komunikatów o kryzysie, liczby wyraźnie świadczą o tym, że „nasz” powiat skutecznie się mu opiera. W 2011 r. 700 osób założyło działalność gospodarczą i choć 300 osób w tym samym roku zrezygnowało, to powstało 400 nowych firm, które funkcjonują do dziś. Są to firmy najczęściej jednoosobowe. Iwona Piechowicz mówi: – w powiecie brzeskim znacznie wzrósł w 2010 r. podatek od osób fizycznych, co jest zjawiskiem pozytywnym i świadczy o lepszej kondycji finansowej podatników, a wpływy te bezpośrednio przekładają się na większą ilość środków z jakich korzystają samorządy.
Zbigniew Kłaczek – dyrektor PUP w Brzegu poinformował, że na ok. 90 tys. mieszkańców powiatu brzeskiego 6.800 to osoby bezrobotne (21% wynosi stopa bezrobocia w powiecie brzeskim, w powiecie nyskim – dla porównania – bezrobocie wynosi 20%). Ale należy zauważyć – stwierdził Zbigniew Kłaczek – że osoby bezrobotne w większości to osoby bez żadnego wykształcenia, często mieszkańcy wsi, a ponadto najwięcej bezrobotnych to osoby powyżej 50 roku życia. Nie wiąże się to jedynie z mniejszą sprawnością fizyczną osób po 50 roku życia. Często pracodawca jest zmuszony zatrudnić osoby znające się na nowych technologiach, sprawnie posługujących się komputerami i otwarte na dalsze ustawiczne kształcenie, a nie ma co ukrywać, że niewiele osób po 50 roku życia, które dotychczas miały tylko jedno miejsce zatrudnienia, są chętne do podejmowania nowych wyzwań związanych z edukacją. Znakomitym rozwiązaniem dla części bezrobotnych jest możliwość otrzymania środków na założenie działalności gospodarczej. W 2011 r. Powiatowy Urząd Pracy pozyskał 7 mln zł. z programów unijnych na aktywną walkę z bezrobociem, i przeznaczył je m.in. na  pomoc przyszłym przedsiębiorcom.
W spotkaniu uczestniczyli następujący przedstawiciele RPOPZZ: przewodniczący Rady Wojewódzkiej OPZZ Józef Piechota, prezes ZNP w Brzegu Barbara Mrowiec, przewodniczący Związków Zawodowych ZUS Alicja Borkowska, przewodniczący ZZ „Metalowcy” Besel Marek Grablewski i sekretarz Janina Struk, przewodniczący Związków Zawodowych DPS Jędrzejów Ewa Widz i przewodnicząca Związków Zawodowych z OODR Elżbieta Nesterów.
Rzecznik Prasowy Starosty
Brygida Jakubowicz
Wydrukuj stronę