13 stycznia o godzinie 12.00 na Placu Polonii Amerykańskiej odbył się pierwszy pokaz poloneza maturzystów. Ponad pięciuset uczniów z I i II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Zawodowych, Zespołu Szkół Budowlanych oraz Zespołu Szkół Rolniczych, nie zważając na zimową aurę, odtańczyło poloneza – taniec, który tradycyjnie wykonuje się podczas studniówek i który przypomina o zbliżających się maturach.

Polonez to obok mazurka i krakowiaka najstarszy polski taniec. Na początku tańczony był wśród ludu, z czasem przyjął się również na dworach magnackich. Na dworach królów polskich stanowił zaś element ceremoniału dworskiego, będąc paradą szlachty przed monarchą. Poloneza tańczono na początku balów. Dziś również inauguruje się nim, dla podkreślenia uroczystego charakteru, niektóre imprezy. Tradycyjnie otwiera się tym tańcem studniówki.

Piątkowy pokaz zorganizował Wydział Oświaty Starostwa Powiatowego w Brzegu. Pierwszą parę w polonezowym korowodzie tworzyli nauczyciele Iwona Grzymkowska z II Liceum Ogólnokształcącego i Marian Mudry z Zespołu Szkół Budowlanych.
K.Ł.