Wspólne obchody Święta Niepodległości Ukrainy, miejscowe dożynki, a także zwiedzanie regionu i Karpat – to tylko niektóre atrakcje, w których brali udział przedstawiciele naszego powiatu. Starosta Jacek Monkiewicz, członkowie zarządu Monika Jurek i Tomasz Komarnicki, a także radny Tomasz Trzaska w dniach od 23 do 25 sierpnia gościli w ukraińskiej Horodence. Partnerstwo z samorządem zza wschodniej granicy trwa już ponad dekadę i ma szansę na jeszcze większy rozwój. Wśród wspólnych tematów jest m.in. służba zdrowia i edukacja.

– Nie ma co ukrywać, że ludy słowiańskie mają to do siebie, że ta gościnność jest na pierwszym miejscu. Zarówno ci najmłodsi, jak również ci starsi na czele ze starostą Ivanem Mandyczem przywitali nas bardzo ciepło i gościli w rewelacyjny sposób – wspomina wyjazd na Ukrainę starosta brzeski Jacek Monkiewicz. – Zadeklarowaliśmy, że nasza współpraca będzie się rozwijać. Znów wrócimy do wymiany młodzieży, która w ostatnich latach troszkę kulała. Ukraińcy bardzo chcą do nas przyjechać, bo dla nich to zachód Europy. Planujemy pomóc także tamtejszemu szpitalowi i zakupić sprzęt rehabilitacyjny. Mamy naprawdę bardzo dobre relacje i chcemy je utrzymać. Myślę, że nasze partnerstwo nabierze rozpędu.

Monika Jurek, która w Horodence była już kilkukrotnie podkreśla, że mieszkańcy oraz władze regionu nadal chcą z nami współpracować, bo jesteśmy w zasadzie jedynym narodem, który w tych trudnych dla Ukrainy chwilach wyciągnął pomocną dłoń.

– Naprawdę dużo nas łączy. Od przywiązania do wartości religijnych, aż po wspólne śpiewanie przy ognisku – podkreśla. – Horodenka w przeciągu ostatnich 5 lat bardzo się zmieniła. Są lepsze drogi, powstają luksusowe hotele, a turystyka stoi na coraz lepszym poziomie. I co ciekawe, oni robią to wszystko z własnych pieniędzy. Nie mają unijnego wsparcia, z którego my korzystamy. Nasze partnerstwo rzeczywiście zacznie się rozwijać. Następna delegacja z Horodenki będzie składać się m.in. z dyrekcji tamtejszego szpitala, które chce zobaczyć nasz nowy blok operacyjny i oddziały. Nasze problemy związane ze służbą zdrowia są bardzo podobne.

A szanse na rozwój partnerstwa będą jeszcze większe, ponieważ władze powiatu sławieńskiego, z którym współpracujemy od 2013 roku, również podpiszą stosowną umowę z Horodenką. Uroczyste parafowanie dokumentu odbędzie się za trzy tygodnie w Sławnie. Brzeska reprezentacja także weźmie udział w tym wydarzeniu.

Przypomnijmy, że z ukraińską Horodenką nasz powiat współpracuje od 2008 roku.