Jest w Brzegu szkoła, która nie tylko uczy, wychowuje, ale sprawuje opiekę nad dziećmi szczególnie wymagającymi troski i miłości – dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Kto lepiej niż dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkól Specjalnych w Brzegu  mogą rozumieć problem niepełnosprawności intelektualnej. Miesiąc maj poświęcony jest m.in. chorobie, która może przydarzyć się każdemu z nas i dotknąć każdą rodzinę.

Dlatego niepełnosprawności umysłowej nie trzeba się wstydzić i ukrywać jej, lecz osoby pełnosprawne powinny ją akceptować, rozumieć, a dzieci z problemami zdrowotnymi otaczać jeszcze większym uczuciem niż dzieci zdrowe. Osoby niepełnosprawne umysłowo muszą mieć swoje miejsce w społeczeństwie.

5 maja w Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Umysłową uczniowie Zespołu Szkól Specjalnych pod opieką mgr Anny Madeji – Godek i mgr Barbary Krukowskiej chcąc zaznaczyć swoją obecność w lokalnym  środowisku wykonali piękne prace plastyczne. Prace te wystawiono w trzech miejscach: w holu Starostwa Powiatowego w Brzegu, w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i w Poradni Alergologicznej.
            Mottem wystawy jest cytat z Camusa „Nie idź przede mną, mogę nie nadążyć! Nie idź za mną, nie umiem prowadzić! Idź przy mym boku, po prostu bądź mym przyjacielem”.
            Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański w podziękowaniu za wzruszającą i pracochłonną wystawę przekazał dziesięciorgu uczniom – autorom prac plastycznych i ich opiekunom wyrazy podziękowania i drobne upominki.

Racznik Prasowy Starosty
                                                                                   Brygida Jakubowicz