W tym roku uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w Brzegu już 10 listopada. Zapoczątkował je koncert „Piosenki z Wielkiej Wojny”, który odbył się w ramach Festiwalu Europa Consociata, w Niezależnym Ośrodku Kultury „Herbaciarnia”. Przed brzeską publicznością wystąpili: Jacek Wesołowski (skrzypce), Tomasz Drabina (akordeon), Dominika Wnęk (śpiew).

Dzień później o godzinie 11.30 Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kowalczyk dokonał uroczystego otwarcia VI Biegu Niepodległości, organizowanego przez Wydział Oświaty Kultury i Kultury Fizycznej brzeskiego starostwa. Przenikliwe zimno nie odstraszyło miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Młodzież i dzieci, w zależności od kategorii wiekowej, rywalizowali ze sobą na dystansach od 250 do 1610 metrów. Głównym punktem programu był oczywiście bieg w kategorii OPEN, w którym udział wzięło ponad 500 osób. Siedem kilometrów najszybciej pokonali: wśród mężczyzn Kamil Karbowiak z Brzegu (z czasem 21.47), a wśród kobiet Agnieszka Haber z grupy „Biegam Bo Lubię Siechnice” (z czasem 30.04). Biegaczom towarzyszyli również fani Nordic Walking, dla których organizatorzy przygotowali trasę o długości 3500 metrów.

Kolejną częścią uroczystości z okazji Święta Niepodległości była msza święta w intencji wszystkich tych, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny odprawiona w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie, na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich, odbył się Niepodległościowy Apel Pamięci z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej z 1 Brzeskiego Pułku Saperów.

„Dzień Niepodległości był zawsze świętem łączącym powagę i szacunek dla twórców państwa Polskiego z okazywaniem emocji i radości – zaznaczał podczas swojego przemówienia Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Przypnijmy zatem biało-czerwone kotyliony i pamiętajmy o tym, że bierzemy udział w tym samym święcie, czując się częścią wielkiej wspólnoty, częścią Polski. Zapomnijmy o wszystkim co nas dzieli. Zapomnijmy o waśniach, różnicach w poglądach politycznych. Przeżyjmy razem, z radością i dumą ten wspaniały dzień – Dzień Niepodległości”.

Piątkowe uroczystości zakończył występ zespołu Inwencja z Klubu Wojskowego 1BPS oraz Orkiestry Dętej z Żelaznej, a także pokaz sztucznych ogni.

Z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości organizatorzy uroczystości przygotowali jeszcze dwa wydarzenia. W sobotę o godz. 18.00 w Muzeum Piastów Śląskich odbędzie się koncert „Polonezem przez Europę” (w ramach Festiwalu Europa Consociata), a w niedzielę, w tym samym miejscu, o godz. 17.30 koncert okolicznościowy z okazji 30-lecia Chóru Św. Maksymiliana.

Wydrukuj stronę