Powstanie Warszawskie

W kościele pw. św. Mikołaja w Brzegu odbyła się uroczysta msza święta w intencji zmarłych i żyjących uczestników największego zrywu niepodległościowego Armii Krajowej i największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez niemieckie wojska Polsce. We mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich i społecznych wraz z pocztami sztandarowymi. Nie zabrakło również mieszkańców naszego miasta. Powiat reprezentował starosta Jacek Monkiewicz oraz przewodniczący rady Janusz Jakubów. Po uroczystej mszy złożono wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Powstańców Warszawskich.

Powstanie było bitwą o wolność stolicy i zarazem niepodległość Ojczyzny. Było jednym z największych zbrojnych wystąpień jakie stoczyło Wojsko Polskie w trakcie II wojny światowej. Powstanie w świadomości wszystkich Polaków stało się symbolem męstwa, odwagi i determinacji. Rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. W tym dniu SS-Reichsführer Heinrich Himmler, powołując się na dyspozycję Hitlera, wydał rozkaz zniszczenia miasta i wyniszczenia ludności cywilnej Warszawy. Wojska niemieckie planowały wykonać zadanie w czasie nie dłuższym niż trzy doby. Walki w stolicy trwały 63 dni.