11 lipca 1943 roku miała miejsce kulminacja rzezi dokonywanych na Wołyniu przez nacjonalistów ukraińskich z oddziałów UPA. Tamtego dnia zginęło kilkanaście tysięcy osób, a całe ludobójstwo pochłonęło około dwieście tysięcy istnień. Krwawe żniwa dotknęły nie tylko ludność polską, ale również żydowską i ormiańską, a także mieszkańców Ukrainy, którzy nie zgodzili się na dokonywanie egzekucji w imię idei nacjonalistycznych. Akcje eksterminacyjne były zorganizowane i wymierzone w bezbronną ludność cywilną. Ginęły kobiety, dzieci, starcy oraz ojcowie rodzin i kapłani.

W Brzegu co roku, z inicjatywy członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, odbywają się uroczystości mające na celu uczczenie ofiar tamtych tragicznych wydarzeń. W ubiegłym tygodniu, w niedzielę – 7 lipca, w kaplicy cmentarza komunalnego w Brzegu odbyła się msza święta w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach. Prowadzący nabożeństwo ksiądz proboszcz Bolesław Robaczek wyczytał nazwiska ofiar spisane przez świadków tamtych wydarzeń.

 

 

Po mszy uczestnicy uroczystości przenieśli się w pobliże pomnika upamiętniającego ludność zamordowaną przez nacjonalistów z oddziałów UPA, gdzie po przemówieniu Alicji Zbyryt – Prezesa TMLiKPW, złożyły wieńce delegacje organizacji kombatanckich i społecznych oraz delegacje władz województwa, powiatu i miasta, na czele z reprezentującym Marszałka Województwa Opolskiego Januszem Wójcikiem, Starostą Powiatu Brzeskiego Maciejem Stefańskim oraz Burmistrzem Brzegu Wojciechem Huczyńskim, a następnie odbył się Apel Pamięci zakończony salwą honorową.

 

 

Wcześniej miała miejsce dekoracja jednego z najbardziej zasłużonych kombatantów Opolszczyzny mjr. Adama Kownackiego, który z rąk płk. Stefana Szelki i Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego odebrał Krzyż Pamięci Ofiar Banderowskiego Ludobójstwa oraz list gratulacyjny.

Podczas niedzielnych uroczystości obecne były poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i społecznych działających na terenie powiatu brzeskiego, a także młodzież, która w piątek zorganizowała Marsz Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach zakończony koncertem Lecha Makowieckiego.

Wydrukuj stronę