Uroczystości z okazji 70-lecia OSP Michałowice, wręczenie pamiątkowego pucharu

W sobotę (30 września) byli i obecni członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Michałowicach świętowali 70-lecie powstania tamtejszej jednostki. W uroczystościach udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Paweł Grabowski, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Wójt Gminy Lubsza Bogusław Gąsiorowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu bryg. Dariusz Maciążek wraz z byłymi komendantami, Prezes Zarządu Powiatowego PSP w Brzegu Piotr Cierpisz, komendanci jednostek OSP z terenu gminy, była Wójt Gminy Lubsza Maria Jarecka oraz   Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Michałowicach Alicja Przepiórka.
Historia michałowickiej straży to tak naprawdę historia ludzi, którzy po II wojnie światowej trafili na tzw. ziemie odzyskane z Kresów Wschodnich. Byli to niemal w całości mieszkańcy wsi Słobódka Dżuryńska znajdującej się ok. 80 km od Tarnopola. Całe rodziny przeniesione do nowego, kompletnie nieznanego miejsca – Michałowic. Tuż po wojnie nie istniały tam właściwie żadne struktury. Mieszkańcy musieli od podstaw budować swoją nową rzeczywistość. Jedną z najważniejszych potrzeb ludzkich, jest potrzeba bezpieczeństwa. Stąd właśnie tak licznie powstające w tamtym okresie na terenie ziemi odzyskanych Ochotnicze Straże Pożarne.
Ta w Michałowicach zaczynała od jednej sikawki konnej. Gdy później pozyskano z demobilu samochody, to za kierownicami zasiedli ci, którzy doświadczenie kierowcy uzyskali głównie na frontach II wojny światowej.
Zmieniały się czasy, a przez OSP w Michałowicach przewijały się kolejne pokolenia strażaków. Ci obecni mają coraz większy dostęp do nowoczesnego sprzętu, ale zadania wciąż pozostały te same – pomoc drugiemu człowiekowi. Nikogo w Michałowicach nie dziwi fakt, że mimo zmiany pokoleń, nie zmieniają się nazwiska. Synowie i córki strażaków chętnie idą w ślady rodziców. Mundur jest powodem do dumy i poświęcenia na rzecz społeczeństwa.
Sobotnie uroczystości rozpoczęła zbiórka strażaków i gości przy remizie OSP w Michałowicach. Stamtąd przemaszerowano na cmentarz, gdzie pod Pomnikiem Pamięci Strażaków Pełniących Wieczną Wartę złożone zostały wiązanki kwiatów. Następnie w kościele pw. Michała Archanioła odprawiona została uroczysta msza święta. Ostatnim punktem jubileuszowych obchodów było spotkanie w świetlicy wiejskiej. Obecny na nim Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański podziękował druhom i druhenkom za zaangażowanie i pracę na rzecz drugiego człowieka, zaznaczając przy tym, że społeczeństwo powiatu zawsze było i zawsze będzie dumne ze swoich strażaków, bo to właśnie na nich mogło liczyć podczas tak strasznych chwil, jak powódź w 1997 roku. Ponadto, z okazji jubileuszu, starosta przekazał na ręce prezesa OSP Michałowice Adama Krzywego nowoczesną pilarkę strażacką.

Wydrukuj stronę