27 maja 1990 r. (po czterdziestu latach przerwy) wybrano pierwszych samorządowych radnych. Było to ogromne wydarzenie aktywujące całe polskie społeczeństwo. Od początku samorządowcy mocno akcentowali swoją rolę w rozwoju oświaty, infrastruktury, bazy zdrowotnej, tworzeniu miejsc pracy i rozwiązywaniu wielu lokalnych problemów.
Reforma samorządowa oceniana jest obecnie jako jedna z najbardziej udanych reform, gdyż przyśpieszyła rozwój gmin i miast. Powstały nowe drogi, boiska, sieci wodno – kanalizacyjne, szkoły.

W końcu społeczeństwo poczuło, że poprzez wybór radnych ma realny wpływ na rozwiązywanie lokalnych problemów i wytyczanie celów.

W okresie ostatniego dziesięciolecia suma środków na lokalne inwestycje co roku była dwukrotnie wyższa niż suma na inwestycje centralne. Polskie samorządy posiadają obecnie 52 mld. Euro majątku oraz dysponują blisko milionem hektarów nieruchomości skomunalizowanych.
Ważniejsze jest to, że samorządy stały się inspiracją idei społeczeństwa obywatelskiego związanego z dekomunizacją i odzyskiwaniem Państwa dla jego obywateli. Dzięki samorządom Polska może też lepiej wykorzystywać środki unijne. Oczywiście nigdy nie ma tak, aby proces samorządności został zupełnie zakończony, samorządy będą ewaluować, liczą na nowe rozwiązania prawne oraz wdrażanie nowoczesnych systemów funkcjonowania administracji.
XX – lat, to okres kiedy można pokusić się o pewne podsumowania, dlatego w ciągu 2010 r. w całej Polsce odbywają się konferencje i spotkania dotyczące roli samorządów terytorialnych, na których wyróżnia się osoby szczególnie zasłużone w pracy samorządowej.
15 października br. w Brzegu Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Starosta Powiatu Namysłowskiego Michał Ilnicki oraz Burmistrz Miasta Brzegu Wojciech Huczyński zorganizowali uroczyste obchody tego jubileuszu.
Wystawę plenerową na Placu Polonii Amerykańskiej poświęconą XX – leciu istnienia samorządu terytorialnego w Polsce otworzyli uroczyście: Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Doradca Marszałka ds. Społecznych Janusz Wójcik oraz Burmistrz Miasta Brzegu Wojciech Huczyński.
Dalsza część uroczystości odbyła się na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, a uświetniła ją koncertem młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Brzegu pod opieką Grażyny Koteckiej. Młodzi pianiści Barabara Hnat, Barabara Trzonkowska, Szymon Dobrzański oraz akordeonista Krzysztof Pietrzkiewicz wykonali utwory Fryderyka Chopina.
Gości przywitał prowadzący uroczystość Janusz Wójcik – dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Przemówienie marszałka Józefa Sebesty dotyczyło historii samorządu i działalności władz samorządowych. Marszałek złożył gratulacje obecnym na sali samorządowcom i podziękował za ich dotychczasową pracę na rzecz lokalnych społeczeństw.

Z okazji XX rocznicy pierwszych wolnych wyborów wyróżniono 118 samorządowców z terenu gmin powiatu brzeskiego i powiatu namysłowskiego. Wśród odznaczonych przedstawicieli gmin byli m.in. przedstawiciele dwóch powiatów, brzeskiego:Henryk Mazurkiewicz, Maciej Stefański, Jan Golonka, Krzysztof Konik i Andrzej Kostrzewa oraz namysłowskiego – Michał Ilnicki (pełna lista nominowanych znajduje się poniżej).

Rzecznik Prasowy Starosty

Brygida Jakubowicz

Nominowani do odznaczenia Marszałka Województwa Opolskiego z okazji 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów do rad gmin z powiatu brzeskiego:

1. Maciej Stefański
2. Henryk Mazurkiewicz
3. Andrzej Kostrzewa
4. Jan Golonka
5. Krzysztof Konik

Nominowani do odznaczenia Marszałka Województwa Opolskiego z okazji 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów do rad gmin z Miasta Brzeg:

1. Wojciech Huczyński
2. Irena Mazurkiewicz
3. Bernard Oestreicher