W sobotę (25 lutego) o godz. 18.00 w Muzeum Piastów Śląskich odbył się koncert z okazji 207 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Wydarzenie było częścią cyklu „Wieczory Lisztowskie” i zostało objęte honorowym patronatem przez Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego, którego reprezentowała Sekretarz Powiatu Brzeskiego Genowefa Prorok. Przed brzeską publicznością zaprezentowali się Zofia Dynak (fortepian) oraz kwartet smyczkowy w składzie: Joanna Trzaska (I skrzypce), Weronika Patalon (II skrzypce), Gabriela Biel (altówka), Anna Rodak (wiolonczela). Słowo o muzyce wygłosił Juliusz Adamowski.

Zofia Dynak naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku sześciu lat. W roku 2010 ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Olgi Rusiny. Obecnie jest studentką (na roku dyplomowym) wrocławskiej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Faryniarza. Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów mistrzowskich pod kierunkiem wielu wybitnych pianistów-pedagogów. Jest laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in. III nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ,,Citta di Barletta” (Włochy, 2008), II nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ,,Pia Tebaldini” (Włochy, 2009), sześciu nagród specjalnych IX Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” (Sanok, 2014) i II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Grand Prize Virtuoso w Londynie (2016). Występuje również jako kameralistka i w tej kategorii zdobyła wyróżnienie na XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego (Izabelin-Łomianki-Warszawa, 2015).

„Wieczory Lisztowskie” to cykl koncertów zainicjowanych przez Towarzystwo im. Ferenca Liszta. Organizacja powstała w 1989 r., a jej celem jest działalność artystyczna, dydaktyczna oraz popularno-naukowa. W powiecie brzeskim, w Muzeum Piastów Śląskich, w ramach „Wieczorów Lisztowskich” od lat odbywają się koncerty skupiające miłośników muzyki klasycznej. Cieszą się one ogromną popularnością wśród publiczności i wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń artystycznych.