SEMPER FIDELIS

Lwowskie Orlęta – od 1918 r. śpiewano o nich piosenki, dedykowano im wiersze, wychowywano dzieci w kulturze bohaterstwa „orląt”. Dlaczego właśnie obrońcy Lwowa tak silnie wpisali się w historie? Na pewno przyczyn było wiele: młody wiek, ogromna odwaga, niezwykłe poświęcenie. W przedwojennym Lwowie mówiono, że to „duchy Skrzetuskich, Kmiciców i Wołodyjowskich natchnęły tą garstkę straceńców broniących swojej szkoły” w nocy z 20 na 21 listopada 1918 r. (do obrony szkoły) przed ukraińskimi nacjonalistami. W czasie walk odebrano też Ukraińcom m.in. dworzec kolejowy, szkołę kadetów, koszary ułańskie. Walki przyniosły Polakom wiele ofiar, zginęło 439 osób, w tym 109 uczniów i 76 studentów. Dziś oddajemy im cześć na Cmentarzu Orląt Lwowskich, a pamięć o tych bohaterskim czynie przetrwała także dzięki stowarzyszeniom lwowiaków, nazwaniu imieniem orląt ulic, szkół i placówek oświatowych.

JUBILATKI

Jadzia Kozłowska to żona, matka i długoletnia pracownica Starostwa Powiatowego w Brzegu. Choć otoczona cyferkami, gdyż jest pracownikiem Wydziału Finansów, zawsze uśmiechnięta, wesoła i pełna optymizmu. Jadzia ma dwoje dzieci – starszego syna Pawła, już pracującego i młodszą o rok 24 letnią córkę Justynę, magistra biologii – obecnie studentkę studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jadwiga jest też szczęśliwą żoną bardzo opiekuńczego i kochającego ją męża, który nie stroni od domowych prac i jest prawdziwą życiową podporą. Jadzia uwielbia filmy przyrodnicze i bardzo by chciała w przyszłości podróżować, aby zobaczyć trochę egzotycznej fauny i flory na własne oczy. Teraz jej marzenia mogą nabrać realnych kształtów, gdyż 17 listopada otrzymała z rąk starosty Macieja Stefańskiego jubileuszówkę związaną z 30-leciem pracy.

BRONIĄ NASZEGO MIENIA I ŻYCIA

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ma bardzo bogate tradycje historyczne. Już w 1898 r. powstały zalążki tej organizacji w postaci Kaliskiego Cesarskiego Towarzystwa Tonących. Później stworzono podobne organizacje w wielu miastach Polski, aby ostatecznie ewaluować w kierunku organizacji, która nie tylko zajmuje się bezpośrednim ratowaniem, lecz prowadzi działalność profilaktyczną, szkoły pływackie, zabezpieczeniem kąpielisk i organizuje kursy ratownictwa medycznego i reanimacji. Jest jeszcze jeden (na szczęście sporadyczny), ale bardzo ważny element działania WOPR. Pogotowie to jest nieodzowne w czasie zagrożeń powodzią. Uczestnictwo w akcjach powodziowych daje członkom WOPR wiele satysfakcji, ale też jest niebezpieczne, wymaga odwagi i ofiarności.