Zmiany na listach leków refundowanych godzą już tradycyjnie przede wszystkim w osoby przewlekle chore, emerytów i rencistów – w tym diabetyków.

Dalsze ograniczenia w dostawie do usług medycznych i leków to właściwie równia pochyła, w jaką może w końcu stoczyć się nasze Państwo. Przecież najnowsze badania jednoznacznie wskazują, że przewlekłe choroby niezakaźne wywołują najwięcej zgonów. Wśród tych chorób pierwsze miejsce zajmują choroby serca, drugie nowotwory złośliwe, a trzecie niestety cukrzyca. Przewlekłe choroby niezakaźne oraz ich powikłania mają duży wymiar społeczno – ekonomiczny, prowadzą do ubożenia rodzin i całego społeczeństwa. Jest jednak światełko w tunelu inwalidztwa i przedwczesnym zgonom można zapobiegać nie tylko poprzez właściwą politykę zdrowotną Państwa, ale edukację pacjentów i promocję zdrowego trybu życia. Te dwa ostatnie hasła – edukacja i promocja zdrowia były mottem spotkania, które odbyło się 19 listopada br. w brzeskim Ratuszu w ramach „Światowego Dnia  Walki z Cukrzycą”. Spotkanie tradycyjnie zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Powiatowe w Brzegu, Specjalistyczna Internistyczno – Diabetologiczna Praktyka Lekarska i Dolnośląska Grupa Apteczna – Apteki Lekosfera.

Dzięki w/w firmą oraz pozostałym sponsorom tj. Staroście Powiatu Brzeskiego, burmistrzom: Brzegu, Lewina Brzeskiego i Grodkowa, wójtowi Skarbimierza, a także firmie Audiofon, uczestnicy spotkania mogli wykonać badania: słuchu, cukru, ciśnienia i trójglicerydów, które wykonały pielęgniarki z poradni diabetologicznej, otrzymali też drobne upominki, a ok. 40 osób, które  wykazało największą wiedzę z zakresu diabetologii w konkursie „Wiedzy o cukrzycy” otrzymało cenne nagrody rzeczowe (w tym sprzęt sportowy i medyczny). Dużo pytań wywołał wykład dietetyczki Sylwi Zabielskiej „Dieta, a zdrowe życie” oraz informacje dr Elżbiety Turcza – Jakubowskiej o nowościach w uczeniu cukrzycy. Spotkanie było też okazją do odznaczenia przez przedstawicieli Zarządu Wojewódzkiego PSD: prezesa Jana Wantułę, sekretarza Teresy Sznober i prezesa PSD w Brzegu Walentynę Witkowską odznaką „Zasłużony dla PSD” najbardziej wyróżniających się osób. Złotą odznakę otrzymali: dr Elżbieta Turcza-Jakubowska, Leszek Watras i Aleksander Podgórny. Srebrną odznakę otrzymali: Ewa Makowska, Michał Kubieniec, Adam Błajet, Barbara Rudnicka, Halina Binicka i Ludwik Krzewicki.
Imprezę „Światowego Dnia Walki z Cukrzycą” zaszczyciła swoją obecnością wiceburmistrz Brzegu Barbara Iwanowiec, prezes Namysłowskiego Stowarzyszenia Diabetyków Krzysztof Horodyński, przedstawiciele firmy Audiofon – aparaty słuchowe Michał Makowski (wraz z pracownikami), przedstawiciele firmy Forever Living Product. Dzięki przedstawicielkom firmy Avon ok. 30 gości skorzystało ze specjalnego masażu dłoni i zbadało komputerowo stan swoje cery.
I choć nad spotkaniem ciążyła atmosfera trudności i zamieszania związanego z nową listą leków refundowanych (m.in. brak obecnie na rynku insuliny Apidra) stworzona przez organizatorów i sponsorów atmosfera tej uroczystości  znacznie złagodziła nastroje diabetyków. Optymizm, chęć życia i działania są równie ważne w cukrzycy, jak leczenie farmakologiczne. Dlatego brzescy diabetycy będą nadal wspierać się wzajemnie i solidarnie walczyć o swoje prawa, i na tym skupią się przyszłoroczne plany koła, które będą mogły być zrealizowane także dzięki znacznej Pomocy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
                                                                                                          Wiceprezes PSD
                                                                                                          Brygida Jakubowicz
Wydrukuj stronę