Mija zima, a wraz z nią kolejny udany sezon dla brzeskich narciarzy biegowych skupionych w BKMAW ,,Na przełaj” oraz Klubie Turystyki Aktywnej ,,Active” działającej przy PTTK oddział Ziemia Brzeska. Na podsumowanie sezonu  grupa narciarzy wyjechała na Kubalonkę- na trasy biegowe Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku .                                                                 

Zgodnie z ustalonym jesienią harmonogramem zima 2011/2012 , wyjazdy na trasy biegowe miały charakter rekreacyjny, niektóre wyczynowy, a inne udziału w zawodach.             

 Najmilej wspominane trasy rekreacyjne niejednokrotnie przemierzone w tym sezonie to trasy w Górach Orlickich ( na południe od Zieleńca wzdłuż południowej granicy państwa), w Górach Bystrzyckich w okolicach Spalonej oraz trasy na Polanie Jakuszyckiej. Pokonane trasy trudniejsze, wytyczane poza szlakiem to przejście z Czarnej Góry do schroniska Na Śnieżniku przez Żmijowiec oraz zdobycie czeskiego Seraka z Ramzowej. Ten sezon jednak zdominowany był przez udział w różnorodnych biegach narciarskich.                             

Niektórzy już 7 stycznia uczestniczyli w V Biegu Trasą Kolejki Bieszczadzkiej z Woli Michowej do Wetliny. Bartek Naumowicz otrzymał I miejsce w biegu na dystansie 24 km (wśród gimnazjalistów). Później zorganizowaliśmy wyjazd autokarem do Rejviz, gdzie udział w III Mistrzostwach Opolszczyzny wzięło 20 brzeżan. Wtedy ,28 stycznia, niektórzy po raz pierwszy założyli narty  i wzięli udział w zawodach dla Vip-ów szczęśliwie kończąc dystans 1 km. Ela Grajewska zdobyła mistrzostwo Opolszczyzny gimnazjalistów wśród dziewcząt . Następnego dnia wyjechaliśmy do Andrzejówki, gdzie w malowniczych górach Kamiennych pokonaliśmy dystans 10 lub 20 km. XXXIII Biegu Gwarków. Małgośka Naumowicz i Krysia Nachajewska zdobyły medalowe miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Kolejną imprezą był III Bieg Pabla organizowany w Górach Stołowych 4 lutego. Srogi, 20 stopniowy mróz nie zatrzymał nas w domach i przyjechaliśmy do Karłowa. Startowaliśmy na dystansach 5 lub 20 km. z efektami- medalowe miejsca zajęły: Krysia Nachajewska, Marysia Kwarciak i Małgośka Naumowicz oraz Ela Grajewska. 26 lutego wyjechaliśmy do Jakuszyc, jedni potrenować przed Biegiem Piastów ,drudzy na zawody Salomon Nordic Sunday. Dziewczyny znów zdobyły medalowe miejsca- Iwonka Grajewska, Marysia Kwarciak i Krysia Nachajewska. 3 marca znów powitaliśmy Jakuszyce startując w Biegu Piastów na dystansie 26 km. Tydzień później spragnieni zimowego szaleństwa znów wróciliśmy do Jakuszyc biorąc udział w Biegu Izerskim. Krysia Nachajewska zdobyła medalowe miejsce.

 

Grupa brzeskich biegaczy z roku na rok powiększa się. Cieszy nas fakt, że z równym zaangażowaniem pierwszy raz stają na nartach biegowych zarówno młodzież, dorośli jak i emeryci. Szkoda tylko ,że w tym sezonie aby pobiegać na nartach trzeba było wyjechać z miasta. Przy sprzyjających warunkach śniegowych w poprzednich sezonach bardzo dobrze jeździło się na polanach Parku Wolności.

 

Wspólne narciarskie wyjazdy to sposób na podtrzymanie kondycji fizycznej ,aktywny pobyt na świeżym powietrzu, podziwianie uroków zimy w górach, a przede wszystkim spędzenie czasu w miłym towarzystwie . Setki wykonanych na trasach zdjęć będziemy przeglądać w oczekiwaniu na kolejny biegówkowy sezon.

 

                                                                                                          Małgorzata Naumowicz                                  
Wydrukuj stronę