18 maja br. odbyła się XIV Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O samej wystawie trudno pisać, to po prostu trzeba zobaczyć. Cenne i bogate ekspozycje filatelistyczne, fonotelistyczne, numizmatyczne i modelarskie uświetniły zbiory Brzeżan: Tadeusza Sadowińskiego i Zenona Czajki (karty telefoniczne) oraz Mirosławy Łabudzińskiej (fotografie i pamiątki ze spotkania z papieżem Janem Pawłem II we Wrocławiu i Watykanie). Gości powitali muzyczną wizytówką wirtuozi akordeonu Jacek i Jakub Gąsior.
Ponieważ jednym z elementów wystawy były uroczyste obchody 15-lecia Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu, prezes stowarzyszenia Tadeusz B. Marcin Denes z ogromnym osobistym urokiem, elokwencją i zaangażowaniem przypomniał historię organizacji. 15 lat współdziałania tego stowarzyszenia z Pocztą Polską, Telekomunikacją Polską, Dolnośląskim Urzędem Marszałkowskim, Narodowym Bankiem Polskim, Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych i innymi znaczącymi instytucjami, zaowocowało tak flagowymi imprezami jak wystawa kolekcjonerska we Wrocławiu i coroczne Ogólnopolskie Wystawy Kolekcjonerskie w Brzegu (planowana w tym roku brzeska wystawa odbędzie się w październiku).
15-lecie Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu było również okazją do wręczenia odznaczeń i podziękowań ludziom, którzy przyczynili się do rozwoju organizacji i wykazali się aktywną pracą na rzecz stowarzyszenia. Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wręczył w imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej, które otrzymało m.in. dwóch Brzeżan – dr Andrzej Peszko oraz Tadeusz Sadowiński.
Dyplomu uznania za zasługi dla rozwoju kultury województwa dolnośląskiego odebrał brzeżanin Romuald Nowak, a dyplom za współpracę ze Stowarzyszeniem Kolekcjonerów we Wrocławiu otrzymała Brygida Jakubowicz.
Brygida Jakubowicz