Miłość, serce i dobroć – to powinniśmy dawać każdemu dziecku. Jeśli jednak dziecko dodatkowo jest niepełnosprawne fizycznie lub intelektualnie, musimy zapewnić mu dodatkowo naszą nieustanną uwagę, cierpliwość i jak najlepsze warunki do rozwoju oraz przygotowanie go do życia w społeczeństwie.

Tym tokiem myślenia szła Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu Grażyna Piaskowska, jej kadra i Rada Rodziców szkoły. Zaplanowali oni znalezienie sponsorów aby zlikwidować barierę architektoniczną i wybudować podjazd dla wózków inwalidzkich, co umożliwi dojazd dzieci niepełnosprawnych do placówki. Dzięki firmie MAPEI POLSKA, która dała materiały, projektantowi budowlanemu i nadzorowi Stanisława Szpinety oraz wykonawcom – Januszowi Rzadkoszowi (Zakład Robót Wysokościowych i Budowlanych) i Ireneuszowi Zawistowskiemu (Jarex – Usługi Budowlane)29 września dokonano otwarcia inwestycji. Oprócz wykonawców wstęgę uroczyście przeciął Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Ryszard Jończyk i dyrektor Grażyna Piaskowska. Obiekt poświęcił ks. proboszcz z Kościoła p.w. św. Mikołaja. Od tej pory w szkole może funkcjonować klasa rewitalizacyjno – wychowawcza dla dzieci z głębokim upośledzeniem umysłowym w połączeniu z ograniczeniami w poruszaniu się. Do tej pory dzieci uczyły się w domu, obecnie spędzają 4 godziny w szkole, gdzie są ich rówieśnicy, a ich rodzice będą mieli więcej czasu na pozałatwianie swoich spraw w ciągu dnia.

Otwarcie podjazdu połączono z uroczystością pasowania na ucznia. Przygotowany przez dzieci i nauczycieli program artystyczny „Kraina wiedzy” tak sugestywnie przemówił do widzów pięknym prowadzeniem i perfekcyjnymi występami, że wszyscy zastanawiali się skąd opiekunowie i dzieci niepełnosprawne wzięli tak dużo psychicznej i fizycznej siły, aby pokazać, że są nawet lepsi od dzieci pełnosprawnych. Dla pierwszaków były konkursy z pytaniami, a później po zdanym „egzaminie” dyrektor Grażyna Piaskowska olbrzymim ołówkiem pasował swoich rycerzy na uczniów.
W całym scenariuszu było widać ogromny wkład pracy, za co należą się wyrazy uznania Paniom: Annie Krężel, Iwonie Piątkowskiej, Annie Lechowicz – Minosora, Jolancie Mielniczek – Boszkiewicz, Renacie Minosora, Annie Krupie, Sylwi Tokarczyk, Annie Madeja – Godek, no i oczywiście dyrektor Grażynie Piaskowskiej, która dostała specjalne podziękowania i gratulacje z rąk obecnego na uroczystości Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Mieczysława Gieży. Mieczysław Gieża złożył wszystkim dzieciom życzenia z okazji nowego roku szkolnego.
                                                                                               Rzecznik Prasowy Starosty
                                                                                              Brygida Jakubowicz
Wydrukuj stronę