Oczekiwanie na czas Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa to okres wielkich przygotowań. Czterdziestodniowy post, który rozpoczyna się w Środę Popielcową dobiega końca. Mija okres umiarkowania w jedzeniu i piciu, zakazu hucznych zabaw i innych umartwień, które zgodnie z tradycją i wiarą sobie narzucamy. Zbliżają się długo oczekiwane Święta – najradośniejsze, rodzinne i bardzo kolorowe. Zaczyna się od świątecznych porządków, przystrajania mieszkań, w wazonach stoją bazie, a dzieci z niecierpliwością oczekują przyjścia Zajączka z drobnymi upominkami.

Tydzień przed świętami w czasie Niedzieli Palmowej kapłani święcą piękne, kolorowe palmy.
I to właśnie palmy wielkanocne sporządzone przez gospodynie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich były podziwiane i oceniane na Jarmarku Wielkanocnym w Grodkowie.
 
Powodzeniem kupujących na Jarmarku Wielkanocnym w Grodkowie cieszyły się wszystkie ozdoby wielkanocne, a przede wszystkim te robione przez osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie.
 
23 III – Biesiadę Wielkanocną zorganizował Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Występy dzieci, konkursy na wielkanocne ozdoby i prezentacja wielkanocnych – tradycyjnych potraw, to tylko nieliczne atrakcje spotkania.
 
Goście dyrektora OODR Henryka Zamojskiego m.in. starosta Maciej Stefański i burmistrz Stanisław Kowalczyk w skupieniu wysłuchali ks. kapelana Grzegorza Krupskiego i ks. proboszcza Leszka Włodarczyka i podzielili się tradycyjną święconką.
 
Gminny Konkurs „Wielkanoc w tradycji” zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy i Publiczna Szkoła Podstawowa w Czepielowicach. Wygrały panie reprezentujące sołectwo Borucice i to właśnie one otrzymały „Nagrodę Starosty Powiatu Brzeskiego” oraz nagrodę za zdobycie I miejsca.
 
Dzieci ze szkoły w Czepielowicach i Mąkoszycach świetnie opisały wszystkie wielkanocne tradycje.
 
 
 
Rzecznik Prasowy Starosty

 

Wydrukuj stronę