W ciągu długiego weekendu, na terenie powiatu brzeskiego, odbył się szereg imprez, w których uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych powiatu brzeskiego.
Dzień 1 maja zdominowały dwie imprezy: koncert Kamila Bednarka na Placu Polonii Amerykańskiej oraz Festiwal „3 Kotwice” w Skarbimierzu. Kolejne dwa dni minęły pod znakiem imprez patriotycznych.

Na mocy uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z 12 lutego 2004 roku dzień 2 maja obchodzony jest corocznie, jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Można odnaleźć dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej właśnie 2 maja. Po pierwsze, to właśnie tego dnia zdobywający stolicę Niemiec żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja.

 

Dzień Flagi w Brzegu obchodzono na placu przed Zamkiem Piastów Śląskich. Uroczystości, w których uczestniczyli reprezentanci władz miasta i powiatu, odbywały się przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia. Po przemówieniach zaproszonych gości nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi narodowej na maszt jednej z zamkowych wież.

 

Dzień później władze samorządowe powiatu i miasta uczestniczyły również w uroczystym apelu, upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Rocznicowe uroczystości zakończyła sesja połączonych Rad Miejskiej i Powiatowej, która odbyła się w Sali Pinottiego, na Zamku Piastów Śląskich, oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu góralskiej kapeli Hora.

 

Koniec majowego weekendu – już w zupełnie innym duchu – spędzili brzeżanie na organizowanej w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie „Wiośnie Kwiatów”, objętej również patronatem Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego. Uczestnicy imprezy, oprócz zakupów kwiatów i rękodzielnictwa, uczestniczyli w koncertach, licznych degustacjach potraw kuchni regionalnej i kresowej, zwiedzali też wystawy związane z szeroko rozumianą kulturą agrarną.

 

W „Wiośnie Kwiatów”, już tradycyjnie, uczestniczyli przedstawiciele partnerskiego powiatu Kusel w Niemczech, z przewodniczącym Rady Powiatu Volklerem Schlegelem.

 

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja

Dzień flagi RP

Festiwal 3 Kotwice, występ zespołu Boys

 

Wiosna kwiatów w Łosiowie. Laureatka konkursu na potrawę kresową Janina Hołówka

 

 
Wydrukuj stronę