Podczas mszy ksiądz proboszcz Bolesław Robaczek wspomniał o tym, że wiele lat naród polski musiał czekać na to, aby można było mówić otwarcie o „zbrodni”. Zwrócił również uwagę na to, że nawet po tak długim czasie wciąż istnieją ludzie, którym słowo to nie może przejść przez gardło i przypomniał, że każdy z Polaków winien jest hołd ofiarom, które 71 lat temu w lesie katyńskim oddały swoje życie służąc Ojczyźnie.
Zwyczajowo w liturgii Niedzieli Palmowej czytany jest opis Męki Pańskiej. W tym roku miał on dodatkowy wydźwięk. Przypominał bowiem w symboliczny sposób o losach ponad 21 000 obywateli polskich (osadzonych w obozach jenieckich NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz więzieniach na terenie okupowanym przez ZSRR), którzy zostali wymordowani przez funkcjonariuszy NKWD.
Po mszy świętej odbyło się złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary Zbrodni Katyńskiej. Oprócz Starosty Macieja Stefańskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Henryka Mazurkiewicza oraz Burmistrza Wojciecha Huczyńskiego wiązanki złożyły również delegacje organizacji kombatanckich i społecznych, a także młodzież szkolna.
K.Ł.
Wydrukuj stronę