W ubiegły piątek (13 grudnia) obchodziliśmy 32 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W Brzegu, jak co roku, inicjatorami tych uroczystości byli członkowie NSZZ Solidarność Oddział w Brzegu – na czele z przewodniczącym Kazimierzem Kozłowskim.

Z tej okazji w kościele pw. Świętego Mikołaja odbyła się uroczysta msza święta. Podczas nabożeństwa wspominano osoby, które w latach 1981-1983 straciły wolność, a nierzadko i życie. Po jego zakończeniu delegacje organizacji kombatanckich i społecznych oraz władz samorządowych, na czele ze Starostą Powiatu Brzeskiego Maciejem Stefańskim i Burmistrzem Miasta Brzegu Wojciechem Huczyńskim, złożyły wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na mocy uchwały Rady Państwa, podjętej niejednogłośnie, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Tego dnia, od rana, Polskie Radio i Telewizja Polska nadawały wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego. Jeszcze 12 grudnia, przed północą, rozpoczęły się zatrzymywania działaczy opozycji. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Brzeskie uroczystości, przygotowywane z dużym zaangażowaniem prze członków NSZZ Solidarność jak co roku zainteresowały lokalną społeczność. Do kościoła pw. Świętego Mikołaja przybyły bardzo licznie poczty sztandarowe rozmaitych organizacji kombatanckich i społecznych, władze powiatu i miasta, radni oraz młodzież szkolna.

 

Wydrukuj stronę