2 października 2013 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Grodkowie odbył się panel dyskusyjny poświęcony zagadnieniom szkolnictwa zawodowego i specjalnego. W spotkaniu udział wzięli Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Ryszard Jończyk, wizytator Kuratorium Opolskiego oraz kierownicy oświaty z powiatów: opolskiego, strzeleckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, namysłowskiego, głubczyckiego, prudnickiego, oleskiego oraz miasta Opola.

 

Przybyli goście dyskutowali między innymi na temat przygotowania absolwentów szkół zawodowych do wejścia na rynek pracy. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu – Zbigniew Kłaczek oraz Przewodniczący Powiatowej Rady Zatrudnienia – Jan Bort omawiali problemy, jakie wynikają z rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami pracodawców a możliwościami oferowanymi przez model kształcenia zawodowego. Reforma szkolnictwa zawodowego, która wdrażana jest od 1 września 2012 roku daje nadzieje na poprawę sytuacji oraz otwiera nowe możliwości szybkiego przekwalifikowania się w kształceniu ustawicznym.

Podczas dyskusji o szkolnictwie specjalnym poruszono problem prawidłowej interpretacji orzeczeń do kształcenia specjalnego. Zawarte w nich sformułowania określające niepełnosprawność ucznia są często nieprecyzyjnie formułowane, stąd padła propozycja, aby uczestnicy spotkania wystosowali pismo do ministerstwa, w którym zasugerowaliby zastąpienie wspomnianych sformułowań, jasnymi i czytelnymi, kodami.

Wśród gości przybyłych do grodkowskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dało się usłyszeć przede wszystkim pozytywne opinie dotyczące atmosfery, jaką udało się stworzyć gospodarzom. Podkreślano też doskonały dobór miejsca spotkania. Uczestnicy panelu dotyczącego szkolnictwa zawodowego i specjalnego mieli bowiem okazję debatować tuż obok jednostek kształcących właśnie w tych kierunkach.

„Te spotkania naprawdę dużo nam dają – mówi Wicestarosta Ryszard Jończyk. To nie są oficjalne debaty, podczas których wymienia się górnolotne pomysły. My spotykamy się po to, aby w przyjemnej atmosferze wymienić się doświadczeniami. Opowiedzieć z jakimi problemami zmagamy się na co dzień w swoich jednostkach i poszukać wspólnie dobrych rozwiązań. Mimo tego, że jest to dopiero drugi tego typu panel dyskusyjny, to już udało się nam wszystkim zaprzyjaźnić. Tworzymy zespół i sądzę, że uda nam się wypracować wiele korzystnych rozwiązań, które będzie można wdrażać we wszystkich powiatach w województwie”.

Październikowy panel dyskusyjny naczelników oświaty z województwa opolskiego był drugim tego typu spotkaniem. Poprzednie również odbyło się na terenie powiatu brzeskiego. Gospodarzem kolejnego będzie powiat kędzierzyńsko-kozielski.

Wydrukuj stronę