Egzoszkielet to obecnie najnowocześniejsze urządzenie rehabilitacyjne na świecie. Pancerz, przywodzący na myśl filmy science fiction, ma na celu wzmacniać siłę mięśni u pacjentów z urazami powypadkowymi, niedowładami, ze stwardnieniem rozsianym i po udarach. Osobom z przerwanym rdzeniem kręgowym pozwala ćwiczyć w oczekiwaniu na moment, w którym będzie już możliwe zrekonstruowanie uszkodzonego kręgosłupa. Jednym słowem egzoszkielet pomaga wszędzie tam, gdzie zawodzą ludzkie mięśnie.

Skojarzenie z futurystycznymi filmami nie jest przypadkowe, bo egzoszkielet to w rzeczy samej krok w przyszłość. Amerykański wynalazek pierwotnie był urządzeniem o przeznaczeniu militarnym. Po wielu testach i modyfikacjach znalazł w końcu zastosowanie w obszarze rehabilitacji osób z dysfunkcją ruchu i w mgnieniu oka zrewolucjonizował świat fizjoterapii neurologicznej.

Już wkrótce mieszkańcy powiatu brzeskiego będą mieli okazję przetestować ten nowoczesny sprzęt. Brzeskie Centrum Medyczne ogłasza bowiem nabór do udziału w ogólnopolskim projekcie EKSO. Osoby ze schorzeniami neurologicznymi (opisanymi powyżej), które chciałyby wziąć udział w programie, proszone są o kontakt: e-mail: rehabilitacja.bcm@gmail.com, tel. 77/444-57-21. Projekt odbywał się będzie w dniach 9-13 lutego na Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej BCM (ul. Nysańska 4-6).

 

K.Ł.

foto: www.portalemedyczne.pl

Wydrukuj stronę