Kliknij by powiększyć15 sierpnia, jak co roku, Wojsko Polskie obchodziło swoje święto, które ustanowione zostało na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Dzień 15 sierpnia został wybrany na Święto Wojska Polskiego nieprzypadkowo. Tego właśnie dnia, w 1920 roku pierwsze oddziały rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Był to zarazem początek kontrofensywy, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

Bitwę Warszawską zwykło się też nazywać „Cudem nad Wisłą”. Zwrot ten nawiązuje do szczególnej opieki Matki Bożej nad narodem Polskim w czasie wojny z bolszewikami. Z tego też powodu 15 sierpnia jest również świętem kościelnym Wniebowstąpienia Matki Bożej.

W tym roku, w Brzegu, uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą świętą w kościele p.w. Świętego Mikołaja. Podczas nabożeństwa w szczególny sposób modlono się za żołnierzy, zarówno tych, których siła ducha i morale doprowadziły w 1920 roku do zwycięstwa w jednej z najważniejszych bitew w historii świata, jak i wszystkich innych służących Ojczyźnie w XX wieku i obecnie. Po mszy świętej uroczystości przeniosły się na pl. Polonii Amerykańskiej gdzie podczas apelu oddano hołd polskim żołnierzom.

W uroczystościach uczestniczyły również władze powiatu i miasta, z etatowym członkiem Zarządu Powiatu Brzeskiego Januszem Gilem oraz wiceburmistrzem Stanisławem Kowalczykiem na czele. Obecne były także służby mundurowe, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i społecznych oraz młodzież z brzeskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Krystian Ławreniuk

Kliknij, by powiększyć Kliknij, by powiększyć Kliknij, by powiększyć

Wydrukuj stronę