W minioną sobotę (24 września) na stadion miejski w Brzegu przybyły setki fanów sportu pragnących wziąć udział w piątej edycji Biegu Piastów Śląskich. Dorośli mieli do pokonania malowniczą, dziesięciokilometrową trasę biegnącą m.in. przez Park Wolności i Park Nadodrzański. Młodsi rywalizowali na krótszych dystansach w Biegu Malucha.

Organizatorzy: Fundacja Rozwój, Szkoła Progress, Monar, Fundacja Centrum Aktywnego Wsparcia, Stowarzyszenie Tama Brzeg przygotowali też wiele innych atrakcji – zabawy przy muzyce, malowanie twarzy, puszczanie baniek mydlanych. Starsi mogli skorzystać z masaży całego ciała, które wykonywała grupa z Zespołu Szkół Medycznych.

Impreza miała charakter charytatywny. Podczas kwesty zbierano środki na zakup kardiomonitora kompaktowego FX 3000 oraz stojaka jezdnego (który ułatwia transportowanie w/w sprzętu) do Brzeskiego Centrum Medycznego.

Kardiomonitor jest specjalistycznym urządzeniem medycznym przeznaczonym do ciągłego monitorowania parametrów życiowych pacjenta. Brzeski szpital posiada tego typu urządzenie, ale jest ono bardzo wyeksploatowane. Koszt jego zakupu to ponad 13 tysięcy złotych.

Jeszcze przed rozpoczęciem zawodów Firma Kruszwica wpłaciła 2000 złotych na zakup tego sprzętu, a firmy InterPC i Hotel Arte zadeklarowały, że wpłacą minimum 1 zł na każdego zawodnika, który weźmie udział w Biegu Piastów Sląskich.

Pomysłodawcą imprezy jest Fundacja Rozwój, która od 6 lat wspiera BCM. W zeszłym roku, ze środków jakie udało się zebrać podczas czwartej edycji biegu, udało się zakupić łóżka, z których mogą korzystać rodzice dzieci przebywających na oddziale dziecięcym brzeskiego szpitala.

Bieg Piastów Śląskich powstał przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Brzegu i Urzędu Miasta Brzeg.

Zawody wygrał w tym roku brzeżanin Kamil Karbowiak, drugie miejsce wywalczył Łukasz Karasowski reprezentujący 1. Brzeski Pułk Saperów, a trzecie Tomasz Duliniec z Kurzni. Wśród pań najlepsza była Magdalena Gregorczyk z Packman Team Opole. We wszystkich biegach startowało łącznie około 300 zawodników.

K.Ł.

Wydrukuj stronę