11 czerwca reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych zmierzą się w konkursie historycznym „Pamięć jest najważniejsza – w 70. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Organizatorem wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Brzegu oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Brzegu.
Podstawowym celem konkursu jest szerzenie wiedzy historycznej dotyczącej II wojny światowej oraz krzewienie współpracy młodych ludzi ze środowiskiem kombatanckim. Ważne jest również to, by uczestnicy posiadali umiejętności, które pozwolą im na efektywne poszukiwanie i zdobywanie wiedzy z różnych źródeł informacji.
Konkurs odbędzie się 11 czerwca w ILO w Brzegu o godzinie 9,30. Każda ze szkół ponadgimnazjalnych biorących w nim udział ma prawo wystawić trzech uczestników. Zgłoszenia szkoły i jej reprezentantów należy dokonać telefonicznie: (77) 416 36 25 lub elektronicznie: lo1brzeg@wodip.opole.pl (z podaniem ich adresu i numeru telefonu). Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 29 maja.
Konkurs będzie się składał z jednego etapu pisemnego. Na rozwiązanie zadań każdy z uczestników będzie miał 90 minut. Zwycięzcą zostanie osoba, która uzyska największą ilość punktów. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwać będzie komisja w składzie: Wojciech Wolak (przewodniczący), Brygida Jakubowicz, Beata Kruczek. Zwycięzcy konkursu otrzymają trzy główne nagrody rzeczowe (za zajęcie trzech pierwszych miejsc) oraz dwa wyróżnienia. Nagrody ufundowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Brzegu. Ich uroczyste wręczenie odbędzie się 1 września w Klubie Wojskowym w Brzegu, podczas obchodów Dnia Weterana.
Uczestnicy konkursu „Pamięć jest najważniejsza” powinni posiadać wiedzę z zakresu historii Polski i powszechnej lat 1939 – 1945, a także wykazać się umiejętnościami analizy materiałów ikonograficznych i źródłowych.
Zagadnienia na konkurs „Pamięć jest najważniejsza”:
Polska w przededniu II wojny światowej, wojna obronna Polski we wrześniu i październiku 1939 roku, podbój Europy przez Hitlera i Stalina, wojna Niemiec z ZSRR, polityka okupacyjna Niemiec, wojna poza Europą, Polska pod okupacją, powstanie warszawskie, Polacy w koalicji antyhitlerowskiej, władze polskie podczas II wojny światowej, sprawa polska podczas II wojny światowej, społeczeństwo polskie pod okupacją, Polskie Państwo Podziemne, koniec II wojny światowej, wybitne i znane postacie z okresu II wojny światowej – Polacy, alianci, przedstawiciele państw Osi.
Literatura i źródła do konkursu „Pamięć jest najważniejsza”:
– Brzoza Cz., Polska w czasach niepodległości i drugiej wojny światowej (1918-1945)
– Czubiński A., Historia drugiej wojny światowej
– Czubiński A., Historia powszechna XX wieku
– Kaczmarek R., Historia Polski 1914 – 1989
– Roszkowski W., Historia Polski 1914 – 2000
– Tyszkiewicz J., Czapiewski E., Historia powszechna. Wiek XX
Podana literatura i źródła nie stanowią pozycji obowiązkowych do przygotowania się do konkursu”. Uczestnicy mogą przygotować się w najbardziej właściwy dla nich sposób, z wykorzystaniem tych dzieł, które uznają za najlepsze dla nich.
Wydrukuj stronę