Dnia 22.04.2016r. na terenie Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy organizowane przez Oddział Rejonowy PCK w Brzegu.

W konkursie wzięło udział 5 szkół ponadgimnazjalnych oraz 4 szkoły gimnazjalne.

Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z 25 pytań zamkniętych oraz odpowiednie zareagowanie i udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym na czterech stacjach, na których były zaaranżowane różne zdarzenia, m.in. oparzenie  fajerwerkami, atak astmy czy uraz kręgosłupa. Tutaj sprawdzana była nie tylko umiejętność udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, ale także umiejętność działania w zespole i kierowanie nim. Również w tej konkurencji uczennice poradziły sobie bardzo dobrze.

Zawodom towarzyszyły ogromne emocje, które na długo pozostaną w pamięci uczestników.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęło I Liceum Ogólnokształcące im.
Bolesława Chrobrego w Brzegu,
które zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego (odbędzie się on 28.05.2016r.), II miejsce w tej kategorii zdobył Zespół Szkół Ekonomicznych w Brzegu, zaś III miejsce – II Liceum Ogólnokształcące w Brzegu.

Warto nadmienić, że I Liceum Ogólnokształcące zajęło już w tym roku I miejsce w podobnych mistrzostwach organizowanych przez Zespół Szkół Medycznych w Brzegu. Uczennice wygrały wtedy dla szkoły nagrodę o wartości 3000 zł (fantom i defibrylator treningowy).

Tym razem I Liceum Ogólnokształcące reprezentował zespół w składzie: Dagmara Jakubowska z kl. 1a, Emilia Gielczowska z kl. 2b, Agata Frańczuk z kl. 2b, Maria Wierny z kl. 2b oraz Patrycja Pogorzelska z kl. 1b. Uczennice otrzymały złoty puchar, dyplom oraz bony do sklepu sportowego. Sponsorem nagród było Starostwo Powiatowe w Brzegu.

Zwycięski zespół do konkursu przygotowywały Panie: Aleksandra Podlaha i Anna Sobutka (Szkolny Opiekun PCK I LO Brzeg).

A. Sobutka