Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił termin wyborów do Sejmu RP i do Senatu RP na 9 października 2011 r.
Jesienne wybory przeprowadzone zostaną na podstawie ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy wraz z przepisami wprowadzającymi tę ustawę. Zarówno Kodeks wyborczy, jak i przepisy wprowadzające weszły w życie 1 sierpnia 2011 r.
Do 14 dnia przed dniem wyborów wyborca niepełnosprawny ma prawo złożyć do urzędu gminy pisemny wniosek, na podstawie którego jest dopisywany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania spośród obwodów głosowania, w których znajdują się lokale przystosowane do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania tego wyborcy.
W 10 dniu przed wyborami upływa termin składania do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej może głosować korespondencyjnie.
Informację o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych wójt zamieszcza w obwieszczeniu o numerach oraz granicach stałych i odrębnych obwodów głosowania, wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych dla danych wyborów, lokalach obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, podawanym do publicznej wiadomości najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów.
Do 21 dnia przed dniem wyborów osoba niepełnosprawna powinna zgłosić wójtowi zamiar głosowania korespondencyjnego. Zgłoszenie to może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Natomiast do 14 dnia przed dniem wyborów wyborca niepełnosprawny powinien zgłosić wójtowi zamiar głosowania przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu wyborca musi wskazać właściwy dla niego obwód głosowania.
Nie później niż 7 dnia przed dniem wyborów wyborca niepełnosprawny, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, otrzymuje z urzędu gminy pakiet wyborczy, doręczony przez upoważnionego pracownika urzędu gminy lub przesłany za pośrednictwem operatora publicznego.
Podstawy prawne:
Ustawa z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. nr 21, poz. 113; ost.zm. Dz.U. nr 26, poz. 134)
Ustawa z 5 stycznia 2011 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Kodeks wyborczy (Dz.U. nr 21, poz. 112; ost.zm. Dz.U. nr 26, poz. 134)
LOKALE WYBORCZE PRZYSTOSOWANE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W POWIECIE BRZESKIM
MIASTO BRZEG
-
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 ul. Kamienna 2, Brzeg
-
Zespół Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi ul. Lompy 1, Brzeg
-
Publiczne Gimnazjum Nr 1 ul. Oławska 2, Brzeg
-
Brzeskie Centrum Kultury ul. Mleczna 5, Brzeg
GMINA GRODKÓW
-
Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego ul. Krakowska 20, Grodków
-
Gimnazjum Publiczne Nr 2 ul. Mickiewicza 10, Grodków
-
Dom Pomocy Społecznej ul. Mickiewicza 15, Grodków
-
Hala Sportowa przy LO ul. Sienkiewicza 29a, Grodków
GMINA LEWIN BRZESKI
Wszystkie lokale są przystosowane dla osób niepełnosprawnych
GMINA SKARBIMIERZ
-
Gminne Gimnazjum ul. Akacjowa 27, Skarbimierz Osiedle
-
Gminna Biblioteka Publiczna, Łukowice Brzeskie 88a
-
Dom Ludowy, Bierzów 19
GMINA OLSZANKA
1. Świetlica Wiejska, Pogorzela 35a
GMINA LUBSZA
-
Publiczna Szkoła Podstawowa, Czepielowice 31
-
Publiczna Szkoła Podstawowa, ul. Pocztowa 4 Mąkoszyce
-
Świetlica Wiejska, Rogalice 48a
* Informacje zebrane z Biuletynów Informacji Publicznych poszczególnych gmin
Wydrukuj stronę