Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił termin wyborów do Sejmu RP i do Senatu RP na   9 października 2011 r.
 
Jesienne wybory przeprowadzone zostaną na podstawie ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy wraz z przepisami wprowadzającymi tę ustawę. Zarówno Kodeks wyborczy, jak i przepisy wprowadzające weszły w życie 1 sierpnia 2011 r.
 
Do 14 dnia przed dniem wyborów wyborca niepełnosprawny ma prawo złożyć do urzędu gminy pisemny wniosek, na podstawie którego jest dopisywany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania spośród obwodów głosowania, w których znajdują się lokale przystosowane do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania tego wyborcy.
 
W 10 dniu przed wyborami upływa termin składania do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.

Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej może głosować korespondencyjnie.
 
Informację o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych wójt zamieszcza w obwieszczeniu o numerach oraz granicach stałych i odrębnych obwodów głosowania, wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych dla danych wyborów, lokalach obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, podawanym do publicznej wiadomości najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów.
 
Do 21 dnia przed dniem wyborów osoba niepełnosprawna powinna zgłosić wójtowi zamiar głosowania korespondencyjnego. Zgłoszenie to może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Natomiast do 14 dnia przed dniem wyborów wyborca niepełnosprawny powinien zgłosić wójtowi zamiar głosowania przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu wyborca musi wskazać właściwy dla niego obwód głosowania.
 
Nie później niż 7 dnia przed dniem wyborów wyborca niepełnosprawny, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, otrzymuje z urzędu gminy pakiet wyborczy, doręczony przez upoważnionego pracownika urzędu gminy lub przesłany za pośrednictwem operatora publicznego.
 
Podstawy prawne:
Ustawa z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. nr 21, poz. 113; ost.zm. Dz.U. nr 26, poz. 134)
Ustawa z 5 stycznia 2011 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Kodeks wyborczy (Dz.U. nr 21, poz. 112; ost.zm. Dz.U. nr 26, poz. 134)
 
 
LOKALE WYBORCZE PRZYSTOSOWANE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W POWIECIE BRZESKIM
 
MIASTO BRZEG
 
  1. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 ul. Kamienna 2, Brzeg
  2. Zespół Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi ul. Lompy 1, Brzeg
  3. Publiczne Gimnazjum Nr 1 ul. Oławska 2, Brzeg
  4. Brzeskie Centrum Kultury ul. Mleczna 5, Brzeg
 
 
GMINA GRODKÓW
 
  1. Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego ul. Krakowska 20, Grodków
  2. Gimnazjum Publiczne Nr 2 ul. Mickiewicza 10, Grodków
  3. Dom Pomocy Społecznej ul. Mickiewicza 15, Grodków
  4. Hala Sportowa przy LO ul. Sienkiewicza 29a, Grodków
 
 
GMINA LEWIN BRZESKI
 
 Wszystkie lokale są przystosowane dla osób niepełnosprawnych
 
GMINA SKARBIMIERZ
 
  1. Gminne Gimnazjum ul. Akacjowa 27, Skarbimierz Osiedle
  2. Gminna Biblioteka Publiczna, Łukowice Brzeskie 88a
  3. Dom Ludowy, Bierzów 19
  
GMINA OLSZANKA
 
      1. Świetlica Wiejska, Pogorzela 35a
 
GMINA LUBSZA
 
  1. Publiczna Szkoła Podstawowa, Czepielowice 31
  2. Publiczna Szkoła Podstawowa, ul. Pocztowa 4 Mąkoszyce
  3. Świetlica Wiejska, Rogalice 48a
 
 
* Informacje zebrane z Biuletynów Informacji Publicznych poszczególnych gmin
Wydrukuj stronę