Wczoraj (31 marca) w godzinach nocnych, w wyniku porywistego wiatru, zostało uszkodzone pokrycie wieży oraz dachu zachodniego skrzydła Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu natychmiast pojawili się na miejscu zdarzenia. W chwili obecnej w dalszym ciągu pracują nad zabezpieczeniem obiektu. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazało w tym celu plandeki, mające tymczasowo zabezpieczyć dach muzeum.

W związku ze szkodami, jakie porywisty wiatr spowodował w powiecie brzeskim, dziś (1 kwietnia) przed południem odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczyli m.in: Starosta Brzeski Maciej Stefański, kierownik zespołu ds. zarządzania kryzysowego Janusz Koronkiewicz, komendant KP PSP w Brzegu Andrzej Kwiatkowski oraz powiatowy konserwator zabytków Radosław Preis. Podczas spotkania ustalono m.in. tryb dalszych działań mających na celu niedopuszczenie do większych zniszczeń Zamku Piastów Śląskich i zabezpieczenie zbiorów muzealnych, a także usunięcie innych szkód dokonanych przez wiatr na terenie powiatu.

„Zamek Piastów Śląskich jest jednym z najcenniejszych zabytków znajdujących się w tej części kraju – mówi Maciej Stefański, Starosta Powiatu Brzeskiego. Stan dachówki pozostawia jednak wiele do życzenia. Była ona ułożona jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku i od tego czasu uległa znacznemu zniszczeniu. Biorąc pod uwagę nieprzewidywalność pogody, z jaka mamy do czynienia w ostatnim czasie w powiecie brzeskim, nie możemy dopuścić do powtórzenia się obecnej sytuacji. Prace na dachu nie mogą skończyć się na jego prowizorycznym załataniu. Jak najszybciej należy przeprowadzić kompleksowy remont, obejmując wieżę oraz całe pokrycie skrzydła zachodniego. W niedalekiej przyszłości muszą się również znaleźć środki na naprawę, będącego w niewiele lepszym stanie, pokrycia pozostałych dwóch skrzydeł”.

Pomoc przy wykonaniu remontu wstępnie zadeklarowali Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Opolskiego.

Krystian Ławreniuk
Rzecznik Prasowy Starosty Powiatu Brzeskiego

Wydrukuj stronę